100 bin kişiye emekli olmanın yolu açıldı

100 bin kişiye emekli olmanın yolu açıldı

Çalışmazsanız 100 bin yaşını dolduramaz ve emekli olmaya prim yolu açılmıyor.

Yaşlılıklarını tamamlayanları ancak prim gününde geçirenleri emekli etmek mümkündür. Belli bir yaşın üzerinde olan vatandaşlar, eksik primleri ödünç alabilir ve ödünç alabilirler. Anayasa Yasası kapsamında emekliye ayrılan Bağ-Kur’lara yaş, yıl ve prim gereksinimlerini yerine getirmeleri halinde emekli olma imkânı verildi. Şimdi SGK üyeleri için aynı fırsatı sağlamak gündemde. Daha önce bu konu hakkında iyi haberler vardı. Yönetmelik çıkması halinde, emeklilik yaşını dolduracak yaş sınırı, işsiz ve işsiz, çeşitli nedenlerle iş bulamayan, daha doğrusu 100 bin kişi nedeniyle emekliliğin yolunu açacak.

800 GÜN BİN YILI

Bu birkaç formül üzerinde duruluyor. Çalışarak, öncelikle eksik primleri ödünç alabilmek öngörülmektedir. Bu durumda belirli bir hizmet koşulu aranabilir. Örneğin, prim için en az 800 gün istenecektir. Bu formda, yıl ve yaş şartlarını tamamlayan ve 800 ya da daha fazla prim ödeyenler, kısa vadeli borçlanmayı ödeyerek emekliye ayrılabilecektir. Ancak, borçlanmaya yönelik olarak emeklilik için mevzuatın uygulanması zorunludur.

Meclise gelmek

Konuyla ilgili çalışmanın tamamlanması ve yakında Meclise gönderilmesi bekleniyor. Kanunun öngördüğü şekilde çıkması halinde, çalışmayan, hastalık nedeniyle işsiz olan ya da işi durdurmak zorunda kalan işçilere ve kepenkleri kapattıkları için primlerini ödeyemeyen emekli emeklilere açılacaktır.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir