2019 Da Kredi Faizleri Düşecek Mi?

2019 Da Kredi Faizleri Düşecek Mi?? Ev alacaklar araç alacaklar iş kuracaklar doğal olarak kredi faizlerinin düşmesini dört gözle beklemektedir. 2019’da faizleri düşecek mi diye yapılan haberleri takip etmektedirler. Dünya çapında yaşanan ekonomik olumsuzluklar, terör faaliyetleri, ekonomik gelişmeler özellikle Ortadoğu bölgesinde yükselen savaş riski gibi faktörler sebebiyle kredi faizlerinin düşüp düşmeyeceği herkesin merak konusu oldu. Bilhassa inşaat sektöründe yaşanan canlanmadan pay almak isteyen ve bunu değerlendirip kendine iyi bir konut satın almayı düşünen, ev sahibi olma hayaliyle yaşayan insanlar konut faizlerinin düşmesi için sürekli beklenti içindeler.

Ülkemizde ve dünya çapında sürekli yaşanan olumsuzluklar nedeniyle kredi faizlerinin çok aşağılara gelecek tahmin edilmiyor. Özellikle Suriye ve Irak’taki yaşanan çatışmalı süreç Ortadoğu bölgesinin kaderini etkilerken dünya çapında da konjonktür ekonomik anlamda nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Bankacılık sektöründe faizler düşse de kredi faizlerinde bu durumun önemli bir avantaj sağlayacağı düşünülmüyor. Çünkü son dönemde yaşanan olumsuzluklar sebebiyle kredi faiz oranları konut kredisi kullanmak isteyen insanlara zarar ettirmez endişesi taşımaktadır.

Bankalardan kredi kullanmak isteyen insanların en çok merak ettiği kredi türü konut kredisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü yüksek meblağ ve uzun vadede çekilen konut kredileri doğal olarak tüketicileri etkilemektedir. İnsanlar en çok sorduğu soru 2019 yılında konut kredisi faizleri ne kadar olacak diye düşünmektedir. Bu kapsamda konut kredilerinde büyük bir düşüş yaşanmadı ve ileriki dönemde de fazla bir umuttu beklenti görünmüyor. Ciddi faiz indirimi olacağı fazla tahmin edilmiyor. Türkiye’de durum böyleyken global anlamda ise yaşanan krizler kredi faizlerinin indirimine engel olmaktadır.

Hem ülkemizde hem dünya çapında para politikalarının iyi bir şekilde yönetilememesi sebebiyle kredi faizlerinin yüksek şehirde devam etmesi tahmin edilmektedir. Analizlerin yaptığı değerlendirmelerde de faizlerin çok aşağılara gelmeyeceği yaklaşık değerlerde seyredeceği söylenmektedir. Ülkemizdeki ekonomik verilerin önceki yıllara oranla beklentilere karşılık vermemesi sebebiyle faizlerin aşağılara geleceği tahmin edilmektedir.

Enflasyonun da çift hanelere doğru tırmanması sebebiyle faizlerin seviyesinin çok etkilenmeyeceği söylenmektedir. 2019’da kredi faizleri düşecek mi diye merak eden yatırımcıların ya da kredi çekmeyi düşünen insanların Bu belirsizlikte nasıl davranacağını kendileri karar vermesi gerekir. Çünkü faizlerin nasıl bir yol çizeceğim net olarak öngörülememektedir. Elbette konut faizlerinin ve diğer kredi faizlerinin aşağıya doğru yön çizmesini isteyen tüketiciler faizlerin düşmesini dört gözle beklemektedir. İnşaat sektöründe konut satışlarının artması için inşaat firmaları da doğal olarak kredi faizlerinin düşmesini istemektedir. Ancak görülen o ki 2016 kredi faizleri paralel seyrine devam edecek gibi görünüyor.

2016 kredi faizleri üzerinden yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar ve kredi çekerek hayallerine kavuşmak isteyen kiracılar bu senenin kendileri açısından pozitif geçmesini istemektedir, ancak görünen o ki, yakın gelecekte faizlerin yönünün aşağıya doğru seyir grafiği çizmesi zor görünüyor. Böyle olunca da ya hayaller, ertelenecek ya da 2018 güncel kredi faizleri üzerinden borçlanma yoluna gidilecek.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir