40 yıl sonra Papa İrlandada

Katolik ruhani lider Papa, yaklaşık 40 yıl sonra İrlanda’ya tarihi bir ziyarette bulunuyor. Kilisenin üstesinden gelen çocuklara tecavüz eden rahiplerin ve devasa bebek mezarlarının gölgelerini ziyaret eden Papa, ilk ifadesini “utanç” nedeniyle devam ettiğini söyleyerek ilk ifadesini yaptı.

Papa Francis’i taşıyan uçak İrlanda’nın öğle saatlerinde öğle saatlerinde Dublin’e indi. Kalabalık, Papa’yı ve İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins’i memnuniyetle karşıladı. Havaalanındaki güvenlik yüksek seviyedeydi ve Papa’yı protesto edenler Dublin sokaklarındaydı. Resmi tören tarafından memnuniyetle karşılanan Papa, ünlü Skoda Kalesi’ni Dublin Kalesi’ne taşıdı. Papa Francis, ilk ifadesinde İrlanda’da cinsel suçları “iğrenç” olarak nitelendirdi ve utandığını söyledi.

Papa, “Katolik toplumu için müstehcen çocuk istismarı suçlarıyla mücadele etmek için yeterli olmadığına dair bir acı ve utanç kaynağıdır.” Dedi. Ülkedeki kilisenin evlerinde ortaya çıkan kitlesel bebek mezarlarına da atıfta bulunan Papa, “Kilise üyelerini eğitim ve korumaya sorumlu oldukları gençlerin korunmasıyla ilgili mezar skandalını görmezden gelemiyorum” ifadesini kullandı

Oylama Sonucu
[Total: 1 Average: 5]

Yazar: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir