ABD krizi sonrası ilk temas gerçekleşti Olumlu Geçti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasındaki ikili görüşme, TSI 07.30’da Singapur’da gerçekleşti. Çavuşoğlu, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, ‘tehdit edici dilin sonunda elde edilemeyeceğini söyledik’ dedi.

Son dakika raporuna göre, ABD’nin yaptırım kriziyle ilk yüz yüze görüşme Çavuşoğlu ve Pompeo arasında bir toplantı ile sona erdi. Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Toplantıdan sonra ABD Dışişleri Bakanlığı, “Singapur’daki iki bakan, yapıcı bir toplantı yaptı ve sorunları çözmek için birlikte çalışacaklar” dedi. Çavuşoğlu, fikirden sonra bir açıklama yaptı. “Sorunlarımızı karşılıklı anlayış ve fikir birliği ile çözmeye çalışacağız.”

Tehdit diliyle bitmeyeceğini söyledik. Yapıcı bir röportaj olduğunu söyleyebilirim. Takip eden dönemde sorunları çözmek için yakından çalışmaya karar verdik ”dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı: JOURNEY CİDDİ Toplantıdan sonra ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun “Türkiye yaptırımları Brunson hakkında ciddiyetimizi gösterdiğini” söyledi.

Çavuşoğlu ayrıca, Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve İran Dışişleri Bakanı Jevad Zarif ile ikili görüşmelerde bulundu.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir