Apple’dan En İyi Kullanıcı Güvenliği Kararı

Apple’dan En İyi Kullanıcı Güvenliği Kararı

Teknoloji devi Apple, uygulama geliştiricilerin kullanıcılarının verilerine erişmesini engelledi.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, kullanıcılarının güvenliği konusunda yaklaşımının diğer tüm şirketlerden farklı olduğunu söylemelidir. Kullanıcı güvenliği için şeffaf hizmetleriyle daima akıllarında olan şirket, güvenlik alanında sessizce yeni bir karar almaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Bloomberg, geliştiricilerin kullanıcı verilerini diğer şirketlere sattı ve haberler bomba gibi geldi. Bu gelişmeden sonra teknoloji devi Apple, geliştiricilerin kullanıcı verilerine erişmesini engellemeye karar verdi. Şirket, geçtiğimiz hafta içerisinde AppStore’da kripto madenciliği uygulamalarını tamamen yasakladı.

Geçtiğimiz günlerde, Facebook, dünyanın dört bir yanındaki Cambridge Analytica veri skandalıyla meşguldü ve birçok tanınmış insan Facebook uygulamasını eradikasyon kampanyasını destekledi. Apple, Facebook ile aynı durumda olmak istemiyor ve yaptığı kararlarla işini sıkı tuttuğunu gösteriyor.

Bugüne kadar, AppStore’daki uygulama geliştiricileri kullanıcı verilerini toplayıp paylaşabildiler. Apple’ın satın alma kararı ile bu durum aşıldı. Yeni karar, Apple kullanıcılarının sahip olduğu kişisel verilerin, geliştiriciler tarafından üçüncü taraflarla paylaşılmasını veya satışını tamamen yasaklıyor.

Apple Kural İhlali yapan yandı

Apple’ın radikal skandalıyla uyuşmayan geliştiricilerin çok zor yaptırımları olacaktır. Veri gizliliğine uymayan ve üçüncü taraflarla paylaştığı bulunan geliştiriciler, Apple tarafından devre dışı bırakılacaktır.

Bu karardan sonra soru, toplanan ve paylaşılan faydalar ile ne yapılacağı konusunda ortaya çıkar. Ancak geçmiş veri erişimi için Apple ne yazık ki hiçbir şey yapamıyor. Bu konu hakkında yorum yapan bazı iOS geliştiricileri, insanların erişim izni verdiği takdirde Apple’ın bunu takip edemeyeceğini söylüyor. Gelecek dönemde ne tür gelişmeler yaşanacağını görelim.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir