Bitcoin Nedir

Bitcoin Nedir?

Bitcoin para birimi, 2009 yılında Satoshi Nakamoto kullanıcı isimli bir kişi tarafından ”protokol” özelliği ile yayınlanmıştır. Bitcoin, şifreli para kategorisinde, kaynağı açık bulunmakta olan bir kod ile yayınlanan dijital para birimine verilen isimdir. Bitcoinler, günlük hayatta kullanılmakta olan Türk Lirası, Euro, Dolar gibi bir para birimi değil, aksine alışveriş esnasında veya çevrimiçi ortamlarda kullanılabilen bir dijital para özelliği taşımaktadır. Bitcoin’i diğer para birimlerinden farklı kılan özelliği ise, hukümetlerin Bitcoin üzerinde herhangi bir hakimiyetinin olmamasıdır. 2015 yılından günümüze, 120.000’in üzerinde ticaretle uğraşan kişiler, bitcoin ile ödeme yapılmasını kabul görmektedirler.

Bitcoin Ne Kadar?

Değeri hızla artış göstermekte olan bitcoin, Türk Lirası olarak günümüzde 73.420.25 TL şeklinde, Dolar olarak ise 19.157.57 şeklinde işlem görmektedir. Bitcoin, piyasaya çıktığından 2013 yılına kadar olan süre zarfı içerisinde çoğunlukla ABD’de kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde her ülke bitcoin satın alarak para kazanmayı hedeflemiş durumda gözükmektedir. Yıllar içerisinde bir çok kez değer kaybeden bitcoin, bir çok kez de artış göstermiştir. Fiyatı bir alçalan bir yükselen bu para birimine o zamanlar kimse bulaşmak istememekteydi. Ancak bitcoin, 2013 yılının ortalarında 100 Doları geçmeyi başararak bir ilke imza atmıştı.

Bitcoin Nasıl Kullanılmakta?

Bitcoin kullanabilmek için öncelikle sanal cüzdana sahip olunması gerekmektedir. Sanal cüzdanı, cep telefonunuzdan veya bilgisayar başından oluşturabilmek mümkün durumda. Sanal cüzdan için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Sanal cüzdan isteyen bir kişi daha sonraları istediği takdirde kendi üzerine tekrardan birkaç tane daha sanal cüzdanı ekleyebilmekte. Bu sanal cüzdanlar oluşturulurken özel bilgilerinize ihtiyaç duyulmamaktadır. Sanal cüzdana sahip olunması durumunda para çekme/yatırma işlemleri aktif duruma gelmektedir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir