Cari Açık Nedir

Cari Açık . Ülkede yapılan üretim, satış, ithalat ve ihracatın tamamını dikkate alarak bir denklem olarak elde edilecek cari açık, gelişmekte olan ülkelerde bir sorundur. Cari açık, bir ülkede üretilen mal ihracatı ile elde edilen gelirin, ithal edilen mallar için ödenen paradan daha yüksek olduğu gerçeğine verilen isimdir. Gelişmiş ülkelerdeki cari işlemler açığı hakkında fazla konuşmak mümkün değildir.

Bu ülkeler temel olarak emek odaklı oldukları için ve her zaman daha az ithalata sahip oldukları için, gelirlerinin giderlerinden daha fazla olması söz konusu değildir. Bununla birlikte, gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde yaygın bir durumdur; Çünkü gelişmekte olan ülkeler arasında, Türkiye’de konu hakkında sıklıkla konuşulmakta.

Cari işlemler açığı nasıl hesaplanır?
Yurtdışından bir ülke tarafından satın alınan malların değerinin, yurt içinde ihraç edilen miktardan daha fazla olduğu Türkiye’de ortaya çıkan cari açık 3 maddede incelenebilir.

– Devletler arasında ihracat ve ithalat.
– Ülkeler arası hizmet ticareti. (turizm, ulaşım vb.)
– Sonunda bir transfer. Diğer bir deyişle, bir ülkenin vatandaşı olarak farklı ülkelerde çalışmak ve ülkeye getirmek sonucu elde edilen döviz cinsidir.

Cari hesap açığı, tüm bu değerleri hesaba ekleyerek elde edeceğiniz sonuç ile birlikte hesaplanır. Alınan ve satılan ürünlerle, ülkeler arasında yapılan transferler ile turizm anlaşmaları ve gelirleri, cari açık, farklı ülkelerde çalışmakta olan vatandaşlarla ve döviz konusu ile birlikte hesaplanacaktır.

Bir hesaplama yapmak için yapılacak ilk şey, diğer ülkelerle olan ticari ilişkidir. Daha sonraki dönemlerde, bu hesaplamaların yıllarca açık olacağını ve ülke için sorunlara yol açacağını ve her zaman gelişim üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını da bilmelisiniz.

Ülkeler cari açığı önlemek için ne yapmalı?
Bir ülkede daha fazla üretim var, o kadar az sorun yaşayacak. Cari işlemler açığı bir ülkeye zarar verdiği için, üretim kaybı azaltmak için yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. Sadece fiziksel anlamda üretmek her zaman daha doğrudan üretilir; Teknoloji anlamında da önemli olduğu için açlık ciddiyetini açıkça ortaya koymaktadır. Bir ülkede teknoloji ne kadar çok gelişirse, dış taahhüt de o kadar az olacaktır; Üretim ayrıca doğrudan bir etkiye sahip olacaktır.

Ülkede bir tarım ürününün üretiminde kullanılan tüm teknolojik ekipmanların üretiminin bir sonucu olarak, ithal ürünlerde doğrudan bir düşüş olacaktır; Üretilen malların aşırı kısmını ihraç etmenin bir sonucu olarak, ülkeye ve gelişmeye giren dövizlerin artması üzerinde ciddi bir etkiye sahip olmak mümkündür. Her zaman odaklanan ülkelerin daha hızlı geliştiği ve geliştikçe büyümeye devam ettiği bilinmektedir. Cari açığı olan ülkelerde, bu olumsuz durumda yaşamak istemeyen ülkelerde üretime dikkat edilmeli, çünkü sorunların başında sorunlar üretilmiyor.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir