Çin’den ABD’ye Misilleme Çok Sert Geldi

Çin’den ABD’ye Misilleme Çok Sert Geldi , Çin Ticaret Bakanlığı, ABD ürünlerinin toplam maliyetinin yüzde 25’inin 16 milyar ABD doları olduğunu açıkladı.

Bakanlık tarafından yayınlanan bir bildiride, Pekin yönetiminin, yüzde 25’lik ek vergi uygulamasına karşı yüzde 25 oranında ek vergi getirmesi ve Pekin yönetiminin yüzde 25 ek vergi uygulamasına karşı misilleme olarak ilan ettiği 16 milyar dolarlık ABD ürününe verilecek karar açıklandı.

ABD’nin bugün yürürlüğe koyduğu 16 milyar dolarlık açıklamasında, Washington yönetiminin Çin mallarına ilave vergi uygulamasına kesinlikle karşı olduğu ve ABD’nin Çin’e karşı önlem almaktan başka çaresi olmadığını belirtti. ek vergi teşvikleri. Çin’in serbest ticaretini ve çok-ticaret sistemini koruyacağının altını çizerek, ABD’nin ek vergi indirimi için Dünya Ticaret Örgütü’nün anlaşmazlık çözümü mekanizmasına başvurulacağı bildiriliyor.

Pekin yönetimi 8 Ağustos’ta ABD’nin 16 milyar dolar değerindeki Çin mallarına yüzde 25’lik gümrük vergisi kararına karşı bir misilleme olarak ABD mallarına 16 milyar dolar değerinde ABD mallarına ilave yüzde 25 gümrük vergisi uygulayacağını açıkladı ve kararın 23 Ağustos’ta yürürlüğe gireceği.

ABD – ÇİN TİCARET SAVAŞI GELİŞİMİ
Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşının başlangıcı olarak görülen gelişmeler, Donald Trump’ın sırasıyla 23 Mart’ta ithal çelik ve alüminyum üzerine yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük vergisi getirmesiyle başladı. Washington, Çin’in çelik ve alüminyum ürünleri üzerindeki ilave gümrük vergilerine karşılık olarak, Nisan başında 128 ABD ürününde% 15 ila 25 gümrük vergisi getirdi.

% 25 EK VERGİ
22 Mart’ta ABD yönetimi, Çin’in teknolojiyi ve Amerikan fikri mülkiyetini ele geçirmek için yasadışı faaliyetleri nedeniyle, Çin ürününe 50 milyar dolardan fazla iki aşamalı, yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceğini açıkladı. şirketler. Bu harekete tepki gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, bu karara karşı ABD’den ithal edilen 50 milyar ABD dolarının yüzde 65’inin gümrük vergisine tabi olacağını açıkladı. 18 Haziran’da, ABD Başkanı Donald Trump, daha önce açıklanan tarifeleri geri ödemesi halinde Çin’e, 200 milyar dolarlık bir ürüne yüzde 10 gümrük vergisi uygulaması talimatı verdi.

Takvimler 6 Temmuz’da gösterildiğinde, ABD hükümeti, Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerinde 800’den fazla ürün için yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başladı. Trump’ın tüm tehditlerine rağmen, Çin yönetimi, ABD’nin, ithal edilen ürünlere karşılıklı olarak uygulanan gümrük tarifesinin “yürürlüğe girmesinin” arttığını açıkladı. ABD’nin şimdiye kadar sürdürdüğü korumacı ticaret adımlarına “kısaca” yanıt veren Pekin yönetimi, Washington yönetimine yapılan iki taraflı ziyaretle birkaç kez ticaret savaşına bir çözüm bulmaya çalıştı, ancak sonuç alınmadı. Dün Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Vang Shouvin’in başkanlığındaki bir heyet, ticaret savaşında görüşmeler yapmak için ABD’ye gitti.

ÇİN DESTEĞİ TÜRKİYE’YE GELİYOR
Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye geçici ekonomik zorlukların üstesinden gelecektir” dedi.

Bakanlığımızın devamında, “Çin’in Türkiye’nin geçici ekonomik zorlukların üstesinden gelebileceğine inanıyor. Çin, Çin ve Türk şirketlerini işbirliğini destekleyecek pazardaki temel kurallara imza atıyor” ifadelerine yer verildi.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir