Doğum İzni Süresi Nasıl Belirlenir

Doğum İzni Süresi Nasıl Belirlenir

Çalışan anne adayları için iş kanununda belirtildiği üzere; “analık halinde çalışma ve süt izni” bölümünde yer alan 74.madde gereğince: kadın işçilerin doğumdan önceki ve sonraki süreler için 8’er hafta, toplam 16 haftalık doğum izni- analık izni hakkı bulunmaktadır. Çoğul gebeliklerde izin süresi, doğum öncesi dönemde 10 hafta olarak belirlenmiştir. Doğum izni süresinin belirlenmesi için bazı hesaplamalar yapılmaktadır. Annelerin bu hesaplamaları doğru yapması, bebeklerinin dünyaya gelmelerinden sonraki süreçte daha fazla beraber olabilmeleri açısından yararlıdır.

İlgili kanun maddesi gereğince, kadın işçi hamileliğin 32. Haftasın izne ayrılabilir. Eğer anne adayının herhangi bir sağlık sorunu yoksa doktorunun da onayı ile dilerse 32. Haftada alacağı, 37.gebelik haftasına kadar çalışabilir.

raporu ile doğuma 3 hafta kalasıya kadar vazifesine devam edebilir.

Doğum izni süresi hesaplanması : 32. ya da 37. Gebelik haftasında kadın işçi, “iş görmezlik raporu” alarak doğum iznine ayrılabilir. Bunun hesaplanabilmesi ise; 32. Haftanın dolması şartı ile başlar. Örneğin son adet tarihine göre 31+5 günlük hamile bayan 32 haftalık hamile sayılamaz. Bu tarihte rapor alınamaz. Gün hesabının dikkate alınması ve iş görmezlik raporunun bu kriterlere göre doğru zamanda edinilmesi, gebelik sonrası bebeğin anneye en fazla ihtiyaç duyduğu dönemde anneyle olabilmesi adına önem arz etmektedir.

Doğum izin süresi belirlenmesi izne çıkılan tarihten itibaren 16 haftalık süre başlamış olacaktır. Erken doğum halinde ise, kullanılamayan günler doğum sonrası iznine eklenecektir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir