Emekli ikramiyesi beyannamesi

Emekli ikramiyesi beyannamesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu NTV’de soruları yanıtladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun ifadesinden notlar;

12,4 milyon emekliye ve hak sahiplerine yaklaşık 11 milyar ödeme yapıldı. Dün itibari ile emekli maaşı alıyoruz. İlk uygulama başlatıldı. Bundan sonra iki festivalde aynı tutarı ödeyeceğiz.

Bunun maaşla ilgisi yok. Emekli maaşı alıcısı bin TL aldı. Ölüm emekli maaşı alan hak sahipleri, maaşlarının oranında bir emekli maaşı aldı. Aynı kapsamda her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı ödemeleri yapılacaktır.

EMEK YAŞI TANIMI

Sosyal güvenlik çok teknik bir alan. Bu teknik alanda, bilgi kirliliğinden yararlanmak isteyen insanlar var. Popülist yaklaşımlar sıklıkla görülür. SGK çok değerlidir. Vatandaşlarımız hem geçmiş hem de şimdikileri içerir. Söz veriyoruz. Ne yazık ki, çalışmamızın adaylar tarafından takip edilmediğini görüyoruz. Söze baktığımızda, flaşların 24’ünün 10 yıl boyunca uygulandığını görüyoruz. Şimdi, emekli maaşlarıyla ilgili yaklaşık 200-300 alan var. Yaş gibi temel kriterler vardır. Her alanın kendi hesaplamaları vardır. Herkesin iş hayatı hikayesine özgü emekli maaşı var. Bir istisna grubumuz var. 2000-3600 arasında prim ödeyen bir grubumuz var. Dünyanın herhangi bir yerinde 3600 gün ödeyerek emeklilik yok. Emekli maaşı 1000 TL ve üzeri ile ilişkilendirmek istemiyoruz.

Dünyada 34 yaşında emekliye ayrılan kimse yok. 65 yaşında olduklarını söylüyorlar ve bu yanlış. Bu 2036 yılında başlayacak. Emekli yaşımız 58 yıldır. 26 yıllık ortalama sigorta yaşı. Dünyada 33’ün üzerinde.

NEDEN FARKLI

Emeklilerimize, kendi primlerini ödemiş olduklarını, alanlarının 1000 TL yatırdıklarını söyledik. Bir emekli maaşı alan her vatandaş bunu aldı. Ölüm emekli maaşımız var. Haklı bir mal sahibi olarak karısı, çocukları ve ebeveynleri yatıyordu. Ölüm pegimizi tek bir dosya olarak sayıyoruz. Eşin yüzde 50’sini ödedik. Ayrıca ölüm bonus oranına değdi. Bunu herkes biliyordu. Eş, yüzde 50, çocuklar ve ebeveynler için yüzde 25 ve çocuklar için yüzde 75’dir. Buna göre 1000 TL’nin paylaşımını gerçekleştirdik.

Sayın Cumhurbaşkanı, gençlerle yaptığımız toplantı hakkında bize ipuçları verdi. Hassas dengeler üzerinde çalışıyoruz.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir