Emekliler ikramiye almaya başladı

yorumsuz
103 views

Emekliler ikramiye almaya başladı

Ne zaman ödendi?

Bonus farklılıkları ödemeye başladı. Başvuru sahiplerinin ikramiyeleri 7.500 TL’nin üzerine çıkarsa 7.500 TL başvurunun yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde ödenir ve geri kalan kısmı faiz ile birlikte ertesi yılın aynı ayında ödenir. Örneğin 1 Temmuz 2017’de Sosyal Güvenlik Kurumuna uygulanan 8 bin TL’lik bir çalışanın maaşı 1 Ekim 2017’ye kadar ödenmektedir.

Bonus farkı ne kadardır, bir görev veya tazminat olsun, çalışan emekli, derece ve seviye ne zaman bağlıdır. Öte yandan, 30 yılda hizmet ne kadar yüksek olursa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015’e ne kadar yakın olursa, ikramiye farkı o kadar yüksek olur. Öte yandan, emeklilik yılı ve hizmet yılı belirleyici niteliktedir. Bununla birlikte, her ek yıl için 3.000 TL’ye kadar bir fark olabilir. Memur emekli ve seviye yüksekse ve hizmet 40-45 yaşındaysa, her yılın farkı 4,000 TL’ye kadar olabilir. Toplamda, farkı bulmak için 10 bin TL fark ve hatta geçmek mümkündür.

NASIL HESAPLANMIŞTIR?

İkramiye farkları, ’emeklilik süresinin tamamı üzerinden hesaplanırsa, o zaman bonus ne olur’ ifadesi ile hesaplanır. Başka bir deyişle, 2000 yılında 40 yıldan uzun bir süredir emekliye ayrılmış ve 30 yıldan fazla hesaplanan memur, o gündeki emeklilik döneminin temel aylık bileşenlerine ve katsayı hesaplama esaslarına göre 40 yıl boyunca ikramiye kazanacak ve emekli maaşlarının başlangıç ​​tarihindeki bonus ve ödenen bonus ile hesaplanan tutar arasındaki fark ona ödenir. Bu hesaplamaya göre, her yıl için 50 TL’den düşük bonus farkı olsa bile, en az 50 TL ikramiye farkı ödenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Motorin ve Benzine Zam Geliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 8 Eylül 2017

Facebook Yorumları