Emeklilikte Yaşa Takılanlara Yeni Düzenleme Geliyor

Yıllardır ilk kez, Emekli Aileleri (EIC), Mecliste çoğunluğu olan tarafların ortak bir gündemi haline gelmiştir. Milletvekilleri sayısında 302’ye ulaşan dört parti, emekli olanların sorununu çözmek için aynı noktada buluştular. 1 Ekim’de açılacak yüz binlerce insan Meclise döndü.
Yüz binlerce çalışanın emekli olmasında yaş sorununun ortadan kaldırılması muhalefet partilerinin ortak bir gündemiydi. Habertürk’den Ahmet Kivanc’a göre, 8 Eylül 1999 tarihinden önce, kadınlar 20 yıl sigortalıydı; Adam 25 yıl sigorta ve 5000 günlük prim yerine getirerek emekli olabilir.

8 Eylül 1999 tarihinde emeklilik yaşı 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile artırılmıştır. Emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58’e, erkeklerde 60’a çıkarıldı.

2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle emeklilik yaşı 2048 yılında kadın ve erkekler için yeniden 65 yaşına yükseltildi. Emekli olmaya hazırlanan birçok insan 2-3 yıl daha beklemek zorunda kaldı. Mevzuat değişikliğinin ilk yıllarında, toplumun yaş ilerledikçe artması konusunda bir fikir birliği vardı. Doğrudan etkilenen insanların sesi zayıftı. Prim gününü dolduranların sayısı arttıkça, yaşını bekleyenlerin sesleri daha da yükselmeye başladı. Daha önceki yasama dönemlerinde, bazı muhalefet milletvekilleri bireysel olarak yasama önerileri sundular. Ancak, ilk defa, muhalefet partileri konuyu yeni yasama döneminin en başında getirdi.

Emekli maaşı için ilk öneri, genel seçimlerde AKP ile ittifak yapan ve hükümet politikalarına geniş destek sağlayan MHP’den geldi. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Devlet Başkanı’nın talimatıyla hazırlanan öneriyi vurguladı.

Erdem’den sonra CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergün, meclisi TBMM Başkanlığı’na sundu. Önerilerin ortak noktası, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınların 25 yıl sigorta süresi ve 5.000 günlük prim ödeme koşulunu yerine getirmeleri halinde zamansız olarak emekli olmalarıdır.

Mecliste dördüncü muhalefet partisi HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, önerisini bu hafta TBMM Başkanlığına sunması bekleniyor. Bu arada HDP Grup Başkan Yardımcısı Ayhan Bilgen, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, emeklilik yaşına gelince, hangi partinin yasa teklifine destek olacağını desteklediğini söyledi.

AK Parti, TBMM’de 290 sandalyeye sahip. CHP, emeklilikte yaşlılar, MHP’nin 50’si ve İYİ Partinin 41 milletvekili için 144 öneri yasasına sahiptir. Teklife’yi destekleyeceğini açıklayan HDP, Parlamento’da da 67 milletvekili ile temsil ediliyor. Böylece, teklifi destekleyen partilerin toplam sayısı, çoğunluğu sağlayarak, 302’ye ulaşmaktadır.

Parlamento, yeni yasama yılına tatilden 1 Ekim’de başlayacak. Yeni mecliste, emeklilikte yıprananların gözleri parlamentoda olacak.

38 YAŞ ?
Muhalefet partilerinin önerilerinde, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların, yaşını beklemeden, sigorta süresini, hizmet süresini ve prim gün sayısını karşılayan, emekliye ayrılan sosyal güvenlik kanunlarının hükümlerine göre emekli olmaları beklenmektedir. Kanun no. 5510. Eğer teklifler bu şekilde yürürlüğe girerse, 1989’da 18 yaşına giren bir kadın 2019’da 38 yaşında emekli olabilir. 1989’da 18 yaşında çalışmaya giren bir adam, 43 yaşında emekliye ayrılabilir. 2024.

Oylama Sonucu
[Total: 2 Average: 4.5]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir