Faizlerde indirim olacak

Faizlerde indirim olacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankalara seslenerek, “Biraz daha az ilgi kazanmak Yıllık konut kredisi faiz oranı yüzde 9” dedi. Erdoğan’ın çağrısı üzerine ay boyunca faiz indirimi yaparak yarışa giren yarışta . Bu indirimlerin bir sonucu olarak aylık konut kredisi faiz oranları yüzde 1’in altına düştü. Posta haberine göre, bankaya göre kredi faizleri% 0.80-0.99 arasında değişiyor. İndirimlerden önce faiz yüzde 1,20’yi aştı.

MALİYET YÜKSEK

Faizde bir miktar indirim olmasına rağmen, konut için vatandaşın tercih ettiği 10 yıllık kredilerin en düşük faiz seviyesi hala% 11,4 düzeyindedir. Hükümet ve inşaat sektörü bu ilginin daha da aşağı inmesini istiyor. Ancak bankalar faiz ödemek zorundadır. Peki bu durum nedir? Çok basit. Maliyet. Başka bir deyişle, piyasadan topladığı parayla (vadeli mevduatlar) ödenen faiz ve merkezden alınan ödünç para ile ödenen faiz yüksektir.

%12 Seviyelerinde Bankalara göre, Merkez Bankası, Mart ayından sonra faiz oranlarını yüzde 2 oranında düşürmesine rağmen, bankaların borçlanma maliyetlerini Merkez Bankasından yüzde 1 kadar azalttı. Bankaların ticari ve bireysel müşterilere sundukları kredilerin büyük kısmı mevdu attır. Mevduat faiz oranları yüzde 12’ye kadar çıkıyor. Bu nedenle, bankalar pahalı para buluyor ve ucuz kredi veremiyor. Bu nedenle Merkez, bankaları rahatlatmak için dün yeni bir adım attı.

Zorunlu karşılık düştükçe, bankanın bankadaki paralar 1.2 milyar lira artması anlamına geliyor. Böylece bankalar daha fazla kredi verebilecekler. Maliyetler düştükçe, kredilerdeki faiz oranları daha da düşecektir. Elbette mevduat faizi geri çekilecek. Yeni adımlardan da faiz oranlarını merkezden kesmesi bekleniyor. Mart ayının başında ortalama tüketici kredisi faiz oranı yüzde 19.96 iken Ağustos ayı sonunda yüzde 18.67, ticaret kredisi faiz oranı yüzde 15.50’dan yüzde 11.47’ye, konut kredisi faiz oranı da yüzde 14.46’dan yüzde 12.07’ye düştü. İlgi alanları hala istenilen düzeyde değil.

Bankalar topladıkları mevduat için Merkez Bankası’na bir hüküm koymak zorundadırlar. Buna “zorunlu zorunluluk” denir. Örneğin; 22 liranın 22 lirası zorunludur. Bu nedenle, 89 lira mevduat mevduat olarak yatırılabilir.
Öte yandan, 200 lira mevduat için faiz ödeyin. Merkez dün şaşırtıcı bir şekilde, tüm dönemler için zorunlu karşılık oranını yüzde 0,50 azalttı. Buna ek olarak, bankada döviz bulmak maliyeti de azalmıştır.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir