Fitch, Türkiye büyüme beklentisini açıkladı

Fitch, Türkiye’ye ilişkin büyüme beklentisini açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 3,5’ini, yüzde 3,6’lık bir büyüme beklentisi yarattığını açıkladı.
Türkiye ekonomisinin “Küresel Ekonomik Görünüm” raporuna göre, Türkiye yüzde 4,5’inin 2018’de, yüzde 3.6’sı 2019’da, 2020’de yüzde 4,8’lik bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Raporda, önümüzdeki yıl Türkiye’de 11.17’de, 2020’de 10,5’lik bir rakam ve 10,5’lik seviye gerçekleşti.

Fitch raporunda, bu yıl yüzde 16.75 olan politika faiz oranının, önümüzdeki yıl yüzde 14.0, 2020 yılında yüzde 12.00 olması bekleniyordu.

“Son derece önemli,” “Üst düzey ve dış koşullarımız olmadıkça geri dönüyoruz.” Yorum yapıldı. .

Küresel ekonomi versiyonu korur

Fitch raporunda, sektörün politik ve ticari riskleri artmaya devam ediyor.

Raporda, artan özel yatırımları sıkılaştırarak piyasadaki borçlanmayı artırdı.

Bu yıl daha da beklenmedik bir ekonomik büyüme raporu, gelişmekte olan piyasalarda bir çılgınlıkla karşılaşmayacağınız için Rusya ve Brezilya’da ekonomik iyileşmeye devam etti.

Raporlar, emtia fiyatlarındaki artışın etkisinin, Avro bölgesinde ise popülist politikaların da etkisiz kaldığı bir politik risk oluşturduğuna işaret ediyor.

Fitch raporunda, euro bölgesi bu yılın 3.7’sinden 3.3’üne maruz kaldı.

Küresel ekonomi bu yıl yüzde 3,3 büyüyecek

ABD’de işsizlik riskini artıran sayfada, ABD’deki işsizlik oranının Mayıs ayında yüzde 3,8’den 2016’da yüzde 3,4’e, son 66 yıldaki en düşük seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Raporda, küresel ekonomik büyüme tahmininin değişmediği ve üçüncü çeyrekte yüzde 3,3 ve gelecek yıl yüzde 3,3 oranında artacağı bekleniyor.

Federal Rezerv Bankası Fed Merkez Bankası’nın bu yıl toplam faiz oranının az ya da çok olduğu tahmin edilmektedir ve bankanın gelecek yıl faiz oranlarını bir kez daha artırabileceğine dikkat çekilmektedir.

Petrol fiyatları belirtilirse, “Petrol fiyatlarının yüksek seviyelerde kalması beklenmiyor. ABD’de kaya gazı üretiminin yüksek fiyatlara agresif bir şekilde tepki vermesi bekleniyor. OPEC ve Rusya, üretim kaybından dolayı İran’ı telafi etme isteğine işaret ediyor.” Onun ifadeleri dahil edildi.

Raporda, 2018 yılında petrol varil fiyatının 2018’de 70 li, jeopolitik riskin varlığıyla ise 2019 yılına kadar 65 $ seviyesinde tutması beklenmektedir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir