Fitch’ten Türkiye için yeni rapor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD’nin para politikasını beklenenden daha hızlı bir şekilde sıkıştırması durumunda Türk şirket ve kurumlarının TL’deki değer kaybı ve artan borçlanma maliyetleri ile kredi profillerinde kırılganlık yaşayabileceğini söyledi.

Rapora göre dün akşam Fitch ve “Stres Senaryosuna Kantitatif Sıkıştırma Senaryosu: Türkiye” nin yayınlanması, hızlı bir şekilde sıkılaşan kuruluşlar için başlangıç ​​senaryosunda öngörülenden daha fazlasını ifade ediyor, ancak şirketlerin hassasiyeti ve taşınan hassasiyeti gösteren Lira bölgelerinin devalüasyonu durumunda Türkiye’deki kuruluşlar, artan borçlanma maliyetleri ve yavaş ekonomik büyüme ifade edildi.

Doların değeri, böyle bir senaryonun gelişmekte olan ülkelerden gelmesinin zorlaşmasına yol açmış, bu da beraberinde Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde para ve portföy akışlarının değer kaybına yol açarak borçlanma maliyetlerini artırabilir.

“ABD’deki ücret artışları daha belirgin ve Fed faiz oranlarını yüzde 4,5’e çıkarsa ve ABD hazine tahvil faizleri 2019 sonuna kadar yüzde 5’e yükselirse, TL / TL 2018 sonunda keskin bir şekilde değer kaybetti 2019 yılının sonunda, iç talebin yavaşlaması, bir kısmının kar marjlarında eritilebileceği anlamına geliyor, ancak enflasyon 2020 yılının sonuna kadar çift haneli seviyelerde kalabiliyor. ”

“Bu durum Türk şirketlerinde yaygın.” Stres senaryosu, önemli ihracatlara sahip olmayan perakende ve tüketici ürünleri şirketlerinin en kırılgan olduğunu belirtti “dedi. Şirketlerin kredi notlarına yönelik en büyük tehdit, yabancı para cinsinden borçlanmayan veya yabancı para cinsinden gelirlere eşit olan yabancı para cinsinden borçlardır.

Stres senaryosu, TL’deki değer kaybının bankaların kredi notlarına etkisi her bir bankanın aktif ve pasifleri arasındaki dengeye göre belirlenir. “TL sepetindeki yüzde 10’luk değer kaybı yüzde 70, euro’nun yüzde 30’u baz puan düşecek” dedi.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir