İlk çeyrek büyüme rakamları açıklandı

İlk çeyrek büyüme rakamları açıklandı

İlk çeyrek büyüme rakamları açıklandı ve Türkiye ekonomisi 2018’in ilk çeyreğinde geçen yılın ilk çeyreğine göre% 7,4 büyüdü.

TÜİK’in raporuna göre bugün:

Üretim yöntemine göre gayri safi yurtiçi hasıla öngörüsü 2018’in ilk çeyreğinde cari fiyatlarla% 21,9 oranında artarak 792 milyar 691 milyon TL olmuştur.

Gayri safi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetleri incelerken, 2018’in ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine ilişkin hacim endeksi olarak; tarım sektörünün toplam katma değeri% 4,6, sanayi sektörü% 8,8 artmış ve inşaat sektörü% 6,9 artmıştır. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yemek hizmeti faaliyetlerinden oluşan hizmetler sektörünün katma değeri% 10 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirleme hacim endeksi 2018 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre% 7,2 artmıştır. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincir hacmi hacim endeksi bir önceki çeyreğe göre% 2 artmıştır.

kar amacı gütmeyen kuruluşların toplam nihai tüketim harcamaları 2018’in ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincir hacim endeksi olarak yüzde 11 artmıştır. Devletin nihai tüketim harcamaları% 3,4 artarken, brüt sabit sermaye oluşumu% 9,7 oranında artmıştır.

2018’in ilk çeyreğinde, mal ve hizmet ihracatı bir zincir hacim endeksi olarak% 0,5, ithalat ise bir önceki yılın aynı çeyreğinde% 15,6 artmıştır.

İşgücü ödemeleri 2018 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre% 18,7 artarken, net faaliyet marjı / kombine gelir% 22,8 artmıştır.

İşgücü ödemelerinin cari brüt katma değer içindeki payı geçen yılın aynı döneminde% 38,8 iken, bu oran 2018’in ilk çeyreğinde% 37,8’dir. Net işletme gelirleri / kombine gelirlerin payı% 44,1’den% 44,4’e yükselmiştir. .

O zamanki Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçinin Türkiye’de sosyal medyadan elde ettiği veriler, AB ülkelerinde% 7,4’lük büyüme ile 2018’in ilk çeyreğinde en hızlı büyüyen ülke olan zirveyi OECD’de Hindistan ile paylaştı.

Büyüme tahminlerini düşüren ve yakında tahminlerini yukarı doğru revize etmeye başlayacak olan uluslararası kuruluşlara gereken yanıtı verdik.

Aynı dönemde cari işlemler açığı açıklanmış ve cari işlemler açığı Nisan ayında 1 milyar 706 milyon dolar artmış ve bir önceki yılın aynı ayına göre 5 milyar 426 milyon dolara yükselmiştir. 12 aylık cari açık 57 milyar 73 milyon dolar oldu.

TCMB’nin geçtiğimiz haftaki 125 baz puanlık faiz artırımı ile birlikte, hafta içinde 4.47 seviyesinde kapanan ABD Doları / TL kuru, büyüme ve cari açığın ardından 4,52’ye yaklaşmıştır.

Haftanın ilk işlem gününde TL, değerinin büyük bölümünü dolara karşı kaybeden ve en çok dolar karşısında gerileyen gelişmekte olan ülke oldu.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir