İngiliz regülatörü Facebook 500 bin sterlin cezası

İngiliz regülatörü Facebook 500 bin sterlin cezası ; Verilerin korunmasından sorumlu ajans olan İngiltere’nin ICO (İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi), Facebook’un sosyal paylaşım platformunun veri paylaşım ihlalleri için 500.000 £ ödemeye karar verdiğini açıkladı.
ICO’nun açıklamasında, Facebook’un Londra’nın merkezinde Cambridge Analytica ile paylaştığı ve müşterilerin verilerine ait Veri Koruma Yasası 1998’in iki kez ihlal edildiği belirtildi.

Açıklamada, Cambridge Analytica’ya bağlı SCL Seçimlerine karşı bir cezai soruşturmanın başlatılacağı bildirildi.

Sosyal paylaşım sitesinin kullanıcılarının verilerini koruyamadığı bildirisinde, verilerin başkaları tarafından nasıl kullanıldığı konusunda şeffaflık sağlamadığı da kaydedilmiştir.

ICO Komiseri Elizabeth Denham, “Facebook veri koruma mevzuatının öngördüğü veri korumasını sağlamada başarısız oldu. Cezalar ve adli sınavlar kötü oyuncular için cezalandırılabilir. Ancak asıl amacım bir değişikliği gerçekleştirmek ve insanların güvenini yeniden tesis etmek. demokratik sistem. ”

İngiliz Guardian gazetesine yorum yapan Facebook Gizlilik Müdürü Erin Egan, “Cambridge Analytica ile ilgili iddiaları araştırmak ve 2015 yılında eylemi geçmek için daha fazla çaba harcamalıydık. Cambridge Analytica hakkındaki araştırmasında ICO ile yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.”

İngiltere, Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bölümü tarafından desteklenen İngiltere Bilgi Komisyonu (ICO), Facebook’ta kişisel verilerin uygunsuz kullanımının iddialarını incelemek için Mart ayında bir soruşturma başlattı.

UK Channel 4 haber kanalının gizli kamera görüntülerinde, şirketin yöneticilerinin bir kısmı internette “aşk tuzakları” nın politikacıların güvenilirliğini sarsmak için hazırlanıp rüşvet verilebileceğini söyledi.

Cambridge Analytica (CEO) CEO’su Alexander Nix, şirket ile dünya çapında gizli kampanyalar yürüttüklerini açıkladı. Nix, kendisine yöneltilen iddiaların kamuoyuna duyurulmasından sonra görevden alındı.

Facebook, Cambridge Analytica’nın faaliyetlerini araştırmak için kendi dijital adli tıp uzmanlarından oluşan bir ekip kurduğunu ve “verilerin izinsiz kullanılmasıyla ilgili iddiaların gözden geçirileceğini” söyledi.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir