İnternet’te Alışveriş Bitiyor

İnternet’te Alışveriş Bitiyor

Banka kartları ve kredi kartları uzunca bir süredir ekonomi dünyamızda var olan ödeme araçlarıydı. İnternetin yaygınlaşmasıyla online alışveriş de yavaş yavaş günlük hayatımızda yerini almıştı. Bu artışı müteakip ödeyememe vakaları artınca devletin ekonomi yönetimi bazı kısıtlamalarına gitmişti. Öte yandan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından her yıl kredi kartları ve banka kartları ile ne kadar alışveriş yapıldığı, internetten yapılan alışverişlerin oranı ve TL bazında miktarı kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

2013 yılı itibariyle toplam kartlı alışveriş tutarı içerisinde internetten yapılan alışveriş oranı %8 iken 2016’da bu rakamın %12’ye çıktığı belirtilmişti. TL bazında ise bir önceki yıla göre %23 bir artış olduğu vurgulanmıştı. Rakamla bu 68,4 milyar. Kartların internet alışverişine kapanacağı haberi doğru mu? Kısmen doğru. Bankacılık Devlet Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada kredi kartıyla internetten alışverişte son tarih 17 Ağustos 2017. Tabii süresinde bankanıza müşteri onayı vermediğiniz takdirde. Bununla birlikte yeni verilen kredi kartları da artık online alışverişe kapalı olarak müşterilerine teslim edilecek. Bankalar bir süredir bilgilendirme SMS’i göndermekteydi.

Kredi kartı ile online alışveriş alışkanlığı olanların 17 Ağustos Perşembe gününden önce onay vermesi şart. Kredi kartında olduğu gibi bireysel banka kartları için de aynı husus geçerli. Konuyla ilgili BKM bir açıklama yapmış ve durum hakkında uyarı notu yayınlamıştı. Notta kart müşterilerinin onay vermemesi halinde internetten alışveriş mümkün olmayacağı vurgulanmıştı.

Ayrıca bu duruma yurt içi alışveriş olduğu gibi yurt dışı alışverişler de dâhil. Peki, nasıl onay veririm? Bankalar bu konuda bilgilendirme yapıyor. Yazılı olduğu gibi SMS ile onay talep eden bankalar da var. Yurt içinde ve yurt dışında internetten alışveriş yapmaya devam edenler banka müşteri temsilcisi, şubeler, internet bankacılığı ve mobil internet bankacılığı aracılığıyla iletişime geçebiliyorlar.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2016 tarihli talimatına göre talepte bulunmayanların kredi kartları ve banka kartları bu tarihten sonra alışverişe kapatılacak. Açtırmak isteyenler ise bankalarıyla irtibata geçip açtırabilecek.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir