İşe Girişim Sigortada Ne zaman Görünür

İşe Girişim Sigortada Ne zaman Görünür

5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. maddesine göre çalışanlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilerek, 4A, 4B ve 4C olarak üç gruba ayrılmışlardır. Bu tanıma göre; 4A sigortalılar eski SSK, 4B sigortalılar ise eski Bağkur kurumlarına bağlı olarak çalışan sigortalılardır. İlgili maddenin 1. fıkrasının C bendinde 4C ye giren sigortalıların tanımı; genel olarak “çeşitli kamu kuruluşlarında geçici veya kalıcı görevle çalışan sigortalılar” olarak belirtilmiştir.

kamu memur

4C işe giriş bildirgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi, 4A ve 4B sigortalılarına göre farklılıklar gösterir. Buna göre; 4C sigortalı işe giriş bildirgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kamu kurumları tarafından internet veya benzeri elektronik ortam üzerinden yapılır. Kamu kurumları, Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Başkanlığı tarafından kendilerine teslim edilen özel kullanıcı adı ve şifre ile ekrana giriş yaparak, SGK tarafından üretilen özel barkod numarası içeren çıktının bir örneğini, çalışan sigortalıyı verir, bir örneğini ise sigortalının dosyasında saklar. İşe giriş yapılırken gelen Kamu Görevlileri Sigortalı Tescil Girişi ekranında, sosyal güvenlik sicil numarası bölümüne Türk vatandaşı olan sigortalının TC kimlik numarası, yabancı uyruklu kişilerin ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri tarafından verilen özel kimlik numarası yazılır.

memur

4C ye tabii olan devlet memuru sigortalılarının işe giriş bildirgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilme süreleri de, 4A ve 4B sigortalılarına göre yine farklılık gösterir. Buna göre süre; 4C işe giriş bildirgesinde 15 gündür. Bu sürenin 4A ve 4B bildirgelerine göre çok daha uzun olmasının sebebi; devlet kurumlarında sigortasız işçi çalıştırılamayacağı ve dolayısıyla açıktan maaş ödenemeyeceği için ilgili süre içinde mutlaka tescillerinin yapılacağı ve dolayısıyla kayıt dışı ihtimalinin olmamasıdır.İşi

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

1 thought on “İşe Girişim Sigortada Ne zaman Görünür

    necati ak

    (29 Haziran 2017 - 11:53)

    ssk da 1997 de işe girişim var 1980 dogumluyum 5035 prim gün sayım var buna göre ne zaman emekli olabilirim acaba her geçen gün yasalar değişmekte bunu takip etmek artık çok zor oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir