İşsizlik Maaş Şartları ve Değişiklikler

İşsizlik Maaş Şartları ve Değişiklikler

Hükumet, işsizlik maaşı üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Ulusal İstihdam Stratejisi’ne göre, maaş alma şartları hafifletilecek, aylık artırılacak, süre uzatılacak.

 

Ulusal İstihdam Stratejisinde hem işsizlik sigortasından yararlanmayı kolaylaştıracak, hem de iş aranmasını özendirecek düzenlemeler var.
İşsizlik maaşının üst sınırının artırılması ve ödeme süresinin değişmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Aylık ödemeler yüksekten başlayıp düşerek devam edecek ve kişinin iş aramaya yönlendirilmesi sağlanacak.

Takvim’in haberine göre, eğer çalışmalar yasaya dönüştürülürse asgari ücretin %80’ine kadar olan üst sınırın 2bin tl & 2 1500 Tl arasında bir rakam olması bekleniyor.

Yine en fazla 10 ay olan ödeme süresinin de 12-14 ay arasında bir süreye çıkartılacağı konuşuluyor. İşsizlik maaşı almanın şartlarının da hafifletilmesi gündemde.

son üç yıl da 600 gün prim olmayan son 4 ayda prim ödememiş olan birey işsizlik maaşı alamıyor.
Özellikle son 4 ay şartı hasta olan ya da başka sebeplerle işten kısa süreli ayrı kalanların maaş almasını zorlaştırıyor.
Bu şartlardaki sürelerin de azaltılması gündemde.

Birey patronu ile anlaşamadı şartları agır gelmeye başladı işten istifa etseydiniz işsizlik maaşı alamıyordunuz. 2017 yeni işsizlik maaşı kanunu yenilenmeye başladı
İş Kanununda ‘haklı fesih’ tanımına giren durumlarda çalışanın işsizlik maaşı alma hakkı var.
Haklı fesihte istifa edenler, haklı olduklarını ispatlarsa işsizlik maaşına başvurabiliyor.
Maaşınızı alamıyorsanız, gerçek ücretin alınmaması, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri haklı fesih kapsamına giriyor.
İşsizlik maaşına ayrıldıktan sonra 1 ay içinde başvurmak gerekiyor. Süreyi geçirenin maaş süresi de azalıyor.

ESNAF DA FAYDALANACAK MI

Artık esnaf da işsizlik maaşı alabilecek. 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek düzenlemeyle, Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak. Sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek.

Son 4 ay yani yüz-yirmi gün sürekli çalışmış olanlardan; son 3 yılda 600 gün sandık primi ödeyenlere 180, 900 gün ödeyenlere 240, bin 80 gün ödeyenlere 300 gün süreyle maaş verilecek. Ödeneğin günlük tutarı, ortalama kazancın %40 kadar olacak.

 

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU VE HESAPLAMA İŞLEMİ

İşsizlik maaşı hesaplama için en önemli noktalar primlerin ödenmiş olması ve gün sayısıdır.
eski kanuna göre 15 yenisi ise 30 gün süre içinde işsizlik maaşı için başvurmasanız uygulamadan yararlanma şansınızı kaybediyorsunuz.
4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na göre; yüz yirmi gün primlerini ödeyen çalışanların 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün olarak, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün olarak ve son olarak da 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alma hakkı kazanmış oluyorlar.

2017 yılı ile birlikte işsizlik maaşında başka ne değişiklikler olacağı ise şimdiden merak ediliyor.

İşsizlik maaşı sorgulamanın en kısa yolu e-devlet web sitesinde girerek bilgi alabilirsiniz.

2018 işsizlik maaşı değişiklikleri nedir

Çalışanların işsiz kalmalarının en büyük garantisi, işsizlik yardımı başvurusu yapma koşullarını değiştiriyor. İşsizlik başvurusunda bulunmak için, 120 gün prim ödeme zorunluluğunun 30 güne indirileceği söyleniyor.

İşsizlik emeklilik koşulları daha esnek hale geliyor … Seçim sözü verdiği sırada AKP’nin “asgari ücret 1300 TL” olacak şekilde tartışırken, işsizlik emekliliği konusunda heyecan verici gelişmeler var. İşsiz çalışanların işsizlik maaşlarını artıracağına dair en büyük güvence 1300 TL’dir. Maaş arttıkça, işsizlik ödeneği başvurusunun koşullarının genişletilmesine yönelik çalışmalar hızlandıracaktır. Asgari ücret beklendiği gibi 300 TL arttırıldığında, işsizlik maaşlarında da benzer bir artış olması bekleniyor.

İşsizlik parasını arttırdıktan sonra, işsizlik ödeneğinden yararlanmanın zaman ve koşullarını hafifletme planları arasında. Değişikliklere göre, esneklik ve işsizlik maaşı, eğitim ve yaş grubu değişiklikleri, satın alma koşulları gündemdedir. Buna göre; İşsizlik sigortasından 30 güne yararlanma, kendi hatası dışındaki ek işi kaldırma ve işsizlik sigortası priminin ödenmesi için 120 gün katkı payı ödemesinin azaltılması gibi düzenlemelerin 600 gün 100 güne düşürüldü. İşsizlik parasının işsizlik parasıyla kendi usulsüzlüğüyle işlerini kaybeden gün sayısı ve kişi sayısı masada.

MEVCUT SİSTEMDE İŞSİZİ ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Mevcut sistemde; başka bir işe girene kadar devletin temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar belirli bir süre için işsizliğe ödediği işsizlik parasını almak için bazı koşullar vardır. Bu koşullar 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda yer almaktadır. Kanına göre; işsizlik ödeneği almak; Hizmet sözleşmesinin feshinden önceki son 120 gün içinde kendi isteklerim ve kusurlarım dışında işsiz kalmak için işsizlik sigortası primini son üç yılda en az 600 gün süreyle en yakın İŞKUR birimine ödenmek üzere Hizmet sözleşmesinin feshinden 30 gün sonra veya elektronik ortamda başvurmak için Şartları yerine getirmeniz gerekir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir