İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı yükseldi , İşsizlik parası hesaplandığında son dört ayın brüt maaşı dikkate alınır. Ancak brüt ücret ne kadar fazla olursa olsun, brüt asgari ücretin yüzde 80’ini aşamazlar.

İşsizler için sağlanan fırsatlar artıyor. İşçilere, işsiz kaldığında ücretleri artırmak, zamanı uzatmak, kullanımı kolaylaştırmak için baskı yapıldı. Buna göre, 2017’de işsizlik maaşının üst sınırı 1.318 liradan 1.421 liraya yükseldi. En düşük işsizlik maaşı 659 TL iken 710 TL idi. Mevcut sistemde, istek ve kusurları dışında işlerini kaybederler; son 3 yılda işsizlik sigortası priminin en az 600 gününü ödemesiyle son 120 gün içinde prim ödemek ve maaş almak suretiyle sürekli çalışmaktadır.

İşsizliğin maaşının asgari ve üst sınırı, ünitenin asgari fiyatının bir sonucu olarak yükseldi. Öte yandan, asgari geçim yardımı (AGI) ücreti de arttı. 2017’de tek bir çalışana ödenen AGI tutarı 133 TL idi.

Asgari yüzde beşlik oran yüzde 8 oranında arttı. Böylece asgari ücret net 1404, brüt 1777 TL idi. Alınan asgari yerleşim sayısı, işsizlik aylığının üst ve alt sınırlarının yükselmesine neden oldu.

İşsizlik parası hesaplandığında son dört ayın brüt maaşı dikkate alınır. Ancak brüt ücret ne kadar fazla olursa olsun, brüt asgari ücretin yüzde 80’ini aşamazlar. Alt limit, brüt asgari ücretin yüzde 40’ına ayarlandı.

2017 İŞSEMİNİN ÜST ÜZERİ SINIRLAMA

Buna göre, 2017’deki işsizlik maaşının üst sınırı 1.318 liradan 1.421 liraya yükseldi. En düşük işsizlik maaşı 659 TL iken 710 TL idi.

Öte yandan, asgari geçim yardımı (AGI) ücreti de arttı. 2017’de tek bir çalışana ödenen AGI tutarı 133 TL idi.

Bilindiği gibi AGI brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

2017 AGI İÇİN VERGİ Ücreti

– Tek: 133 TL
– Evli ve çalışmıyor: 159 dolar
– 1 çocuğun çalışmadığı ev ve eş: 179 TL
– Evli ve iki çocuk babası olan eş: 199 TL
– Evli ve üç çocuk babası olan eş: 213 TL
– Evli ve 4 çocuklu çalışmayan eş: 226 TL

İŞSEMİN KOŞULLARI NEDİR?

Bu uygulamadan faydalanabilmek için işinizden çıkarmanız gerekir, yani kendi isteğiniz dışında işinizi kaybettiniz; işyerinizin iflası gibi. İşsizlik parasını kimin alabileceği sorusunun cevabı açıktır. İşyerinizden ayrılmadan önce 120 gün boyunca çalışmanız gerekir ve işsizlik sigortası primlerini son üç yılda en az 600 gün boyunca ödemeniz gerekir.

Bu durumda yaşayan insanlardan biriyseniz, bulunduğunuz statüye göre on aya kadar maaş alabilirsin. İşsizlik ödeneği başvuru sahibinin, hizmetin sona ermesinden itibaren otuz gün içinde İskur’a gitmesi gerekir sözleşme. Alamıyorsanız, çevrimiçi olarak Iskur’un resmi web sitesine (www.iskur.gov.tr) basvuruda bulunabilirsiniz. Çalışmayan kişiler, bu koşulları yerine getirirlerse, başvurmadan kolayca tadını çıkarabilirler.

İŞSEMLERİN UYGULAMA VE UYGULAMA SÜRECİ

İşsizlik parasının hesaplanmasında en önemli husus primlerin ödenen gün sayısı ve gün sayısıdır. Otuz günde bir işsizlik parası için başvurmazsan, ondan yararlanma şansını kaybedersin. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre; 180 gün işsizlik sigortası primi ödeyen ve 900 gün boyunca sigortalı olarak çalışan 240 gün boyunca işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizler için yüz yirmi gün prim ödemiş olan çalışanlar 600 gün çalışmışlardı.

Sigortalı ve ücretli işsizlik sigortası primi 300 gün süreyle işsizlik ödeneği almaya hak kazanırken 1080 gün. 2016’da işsizlik maaşının ne olacağını zaten merak ettiniz. İşsizlik parası hakkında sorgulamak için e-devlet resmi web sitesini girerek bilgi edinebilirsiniz.

2018 işsizlik maaş almak için Kesintisiz 120 Gün Çalışmak Şart

İşsizlik maaşı alabilmek için ayrıca çalışma süresine ilişkin bazı şartlar var. Öyle ki işçinin işten ayrılmadan önceki son 120 gün kesintisiz olarak çalışmış olması gerekiyor. Bunun yanı sıra işçinin işten ayrılmadan önce son 3 yıl içinde en az 600 gün çalışmış olması gerekli.

Eğer bu şartları taşıyorsa işçi işsizlik maaşı alabiliyor. Peki işsizlik maaşını ne kadar süre alacak. Burada üç alternatif var:

1.Son 3 yıl içinde 600 gün çalışması olan işsizlere 180 gün,

2.Son 3 yıl içinde 900 gün çalışması olan işsizlere 240 gün,

3.Son 3 yıl içinde 1080 gün çalışması olan işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik maaşı veriliyor.

İŞSİZLİK SİGORTASI NE KADAR ALMALI NASIL HESAPLAMA YAPILIR?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık sigorta prime esas kazançları (SGK matrahı) dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak hesaplanmaktadır. Ancak, bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80 geçememektedir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir