İşsizlik maaşında yeni dönem Devamsızlık koşulu kalkıyor

İşsizlik maaşında yeni dönem Devamsızlık koşulu kalkıyor Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir önceki gün açıklanan 100 günlük performans programı “işsizlik maaşı” olarak belirlendi. Elde edilen bilgilere göre, işsizlik sigortası fonundan yararlanmak için ihtiyaç duyulan esneklik önemli bir parametre değildir. Bir başka deyişle, işsizlik ödeneği alabilmek için son 3 yılda 600 günlük işsizlik sigortası primleri ve çalışanın istek ve hataları değişmeyecektir. Mevcut uygulamada, bu koşullara ek olarak, işveren son 120 gün içerisinde prim ödeyerek sürekli olarak ödenmektedir. Değişiklik bu bölümde yapılacak ve “sürekli çalışma” koşulu yeniden tanımlanacaktır.

Yetkililer, mevcut uygulamada, işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde işe alınmamış olsalar bile işsizlik ödeneğine ulaşılamayacağını söylüyorlar. “İş devam ederse, devamsızlık bir istisna olarak görülmelidir” dedi. Yetkililer, hizmetin devam etmesine rağmen, son 120 gün içinde, devamsızlık nedeniyle, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işsizlik ödeneğinin alınmadığını söyledi. . Bu düzenleme ile, şimdi hak kazanacaklar. ”

İşsizlik ödeneğinin süresi, prim ödenen gün sayısına bağlıdır. Sigorta primi en az 600 gün 6 ay, 8 ay için 900 gün, işsizler için 1080 gün ödenir. Zaman olarak alınacak maaşın belirlenmesinde en önemli faktör sigorta primleridir. İşsizlik ödeneğinin hesaplanmasında, sigortalıların son dört ay primleri dikkate alınmıştır. Aylık asgari ücretin brüt tutarı yüzde 80’i geçemez (2018: 1623 lira).

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir