Kart Borcunu Ödemezsem Ne Olur

Kart Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM)’nin 2017 yılının ilk 3 ayı itibariyle 60 milyona yakın kredi kartı sahibi, 120 milyon civarında ise banka kartı var. Bu da plastik para denilen kartla alışverişin hangi boyutlara geldiğinin bir göstergesi. Kart sayısındaki artış, kredi kartları borçlularının sayısındaki artışı da beraberinde getiriyor. Çünkü ele nakit para değmeden yapılan alışveriş bilinçsiz tüketicilerce bankanın verdiği bir lütuf gibi algılanarak yeni borçlular doğmasına sebebiyet veriyor.

Bütün bu durumlar göz önüne alındığında kart borcumu ödemezsem ne olur sorusunun sorulması doğaldır. BKM’ye göre 32 milyon civarı kredi kartı borçlusu ve 49 milyar TL kredi kartı borcu var. Rakamların artış trendinde olduğu da bilinen bir gerçek. Türkiye Bankalar Birliği’nin 2017 Mayıs raporu ise ay itibariyle 435.000 kişinin yasal takibe girdiğini söylüyor.

Süreç İdari ve yasal takip kredi kartı borcu ödenmezse sizi bekleyen durumlardır. Banka tarafından idari, Merkez Bankası tarafından yasal takip yapılıyor. Borcun ödenmediği 54. gün banka ihtar çeker. Bu halde gecikme faizi dışında ihtar masrafı da tüketiciye yüklenir. 90 gün sonu itibariyle yine ödememe olursa banka borcun yanında 3 aylık sürenin gecikme faizi ve ihtar ücretiyle ödenmesi talep eder. İmkân varsa tamamı kapatılmalı.

Ayrıca yapılandırmaya gidilebilir. Söz konusu 3 aylık süre yapılandırma talebinin yapılabileceği bir süre. Yine ödenemezse yasal süreç başlar. Merkez Bankası’nca Kara Liste kapsamına alınırsınız. Diğer bir ifadeyle kredi sicilinizin bozulmasıyla karşı karşıya kalınır. Kredi notu düşer. Yeni bir kredi veya kredi kartı almak istediğinizde 5 yıl boyunca alamayacaksınız. Mahkeme kararıyla banka hesapları bloke edilebileceği gibi maaştan kısmi kesinti ve icra takibatı süreciyle karşılaşılır.

Ne yapmalı? İhtiyacın dışında kredi kartı ile alışveriş yapılmaması en bilinen çözüm. Asgari tutarı ödemek ise kısa bir süre yukarıdaki süreçleri başlatmamak için geçici bir çözüm. Ancak kalan meblağa faiz işlediği için kalıcı bir çıkış yolu değil. Yapılandırma talebi veya borç transferi yapan bankalarla görüşerek ihtiyaç kredisiyle yapılandırmaya gidebilirsiniz.

Oylama Sonucu
[Total: 1 Average: 5]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir