Kısa Linklerin Tehlikeleri

Kısa Linklerin Tehlikeleri

Kısa Linklerin Tehlikesi küçük bağlantılar büyük bir sorun olabilir.  Hayır Diye Tıkladım EVET oldu

Kısa bağlantılar, kısaltılmış URL’ler ve Tiny URL’ler olarak bilinirler. Onlara ne diyorsanız, amaçları aynıdır. Bağlantı kısaltılması hizmetleri gibi bitly , TinyURL yanı sıra 200’den fazla diğerleri, kullanıcıların bir twitter yazının sınırları içinde göndermek için çok uzun olabilir bir bağlantı almak ve kullanıcı istediği uzun URL’ye yönlendirir kısa bir bağlantı oluşturmasını sağlar sonrası.

Bir bağlantı kısaltılmasının ne yaptığına bir örnek:

Aşağıdakiler gibi uzun bir bağlantı sürebilir:

http://internet.about.com/od/kisatehlike/a/Facebook-tehlike-1-adimda-senin-sifreni-kaparım-yazısı-acık-Facebook.htm

ve aşağıdaki gibi hoş bir kısa bağlantı haline getirmek için bir bağlantı kısaltılması hizmetini kullanın:

http://gogle.le

Bağlantı sadece orijinal gibi görünmüyor aynı zamanda amaçlanan bağlantı hedefini tamamen gizliyor. Amaçlanan hedef bağlantısının ne olduğunu söyleyebildiğiniz kısa bağlantıya bakmanın yolu yoktur. Kısa bağlantıda gördüğünüz şey, görünüşte rasgele sayı ve harflerle başlayan bir bağlantı kısaltılması hizmet sitesi adını içermektedir.

Bu neden kötü bir şey?

İnternet temelli bir kötü adam olsaydım ve bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yükleyecek bir bağlantı ziyarete yönlendirmek isterseniz http://tinyurl.com/82w7hgf tıklamakla yükümlü olma olasılığınız daha yüksektir. http: //badguysite.123.this.is.a virüslü bir virüstür.ve enfeksiyonunuzusputputer.exe’yi enfekte eder.

Küçük URL’de, bunun bir kötü amaçlı yazılım bağlantısı olduğu gerçeğini bildiren hiçbir şey yoktur

Kötü adamlar, kötü amaçlı yazılım bağlantılarını gizlemek için bağlantı kısaltılması hizmetlerini kullanmayı sever. Kötü amaçlı postalardan postalama yapmak için bağlantı kısaltılması ve sosyal medya sitelerinde kimlik avı bağlantıları kullanmak, çoğu zaman dürtüsel olarak şeyler tıklayan geniş bir kitleye ulaşmak için çok popüler bir yoldur.

Kısa bir bağlantı hedefinin önce tıklamadan nereye gittiğini nasıl anlayabilirim?

Facebook, Twitter veya başka yerlerde gördüğünüz o rastgele kısa bağlantıyı tıklamadan önce, hedefini istediğiniz yere gerçekten mi gitmek istediğinize karar verebilmek için incelemek için bir bağlantı genişleme hizmeti kullanmanız gerekir.

Neyse ki, ziyaret etmenize gerek kalmadan herhangi bir kısa linkin gizli yolunun nereden gittiğini öğrenmenize yardımcı olabilecek birkaç site ve araç bulunmaktadır.

ChecShortURL , yukarıdaki örnekte olduğu gibi kısa bir bağlantı girmenizi ve ziyaret etmenize gerek kalmadan hedef bağlantısının ne olduğunu görmenizi sağlayan bir bağlantı genişletme hizmetidir. Kontrol etmek istediğiniz bağlantıyı basitçe kopyaladıktan sonra CheckShortURLcom sitesine gidin, kısaltılmış bağlantıyı arama alanına yapıştırın ve size kısa bağlantı hedefini gösterecektir.

LongURL , kullanımı kolay başka bir bağlantı genişletici / çıkarıcıdır.

Bağlantı genişletme olanağı sağlayan LongURL web sitesine ek olarak, LongURL ayrıca, kısayol bağlantısının üzerine fare ile gezinmenize olanak tanıyan bir LongURL Mobil Genişletici Firefox Tarayıcı uzantısına sahiptir ve bu kısayolun gerçek hedefini gösteren bir pop-up araç ipucu gösterir bağlantı.

Bu, bir bağlantıyı her incelemek istediğinizde LongURL web sitesini ziyaret etme zorunluluğundan kurtarır.

Kısa URL’ler yakın zamanda gidermeyecek.

Twitter postalarının karakter sınırları içinde kalmaya çalıştığınızda ve telefonla ya da benzer durumlarda birisini okumaya çalıştığınız bazı büyük bağlantılarınız olduğunda sadece kullanışlı oluyorlar. Umarım yakın gelecekte bağlantı ön izleme genişlemesi için daha fazla tarayıcı entegrasyonu göreceğiz ve belki bir gün, hedef bağlantıyı bilinen kötü URL’lerin bir listesiyle karşılaştırdığımızda hedef bağlantı taramasını göreceğiz, böylece sıçrama yapmadan önce uyarıla bilelim.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir