Konut Kredisinde Masraflar Nelerdir

Konut Kredisinde Masraflar Nelerdir

Konut almak isteyenlerin nakit yetersizliği durumunda başvurduğu yöntem mortgage / konut kredisi kullanmaktır. En uygun seçeneği belirlemek için bir takım araştırmalar yapmak durumunda olan tüketiciler sadece faiz oranına bakıp tercihini yapıyorsa bilmeliler ki yanlış yoldalar. Banka sadece faiz değil bazı masraf kalemleri de talep ediyor. Peki, başlıca konut kredisinde masraflar hangi kalemlerden oluşuyor?

Bunlardan çoklukla talep edilenler, dosya masrafı, ekspertiz ücreti, hayat sigortası, DASK, konut sigortası, erken ödeme cezası, ipotek tahsis ücreti, ipotek kaldırma ücreti, hesap işletim ve ekstre gönderim ücreti şeklindedir. Masraflar ne anlama geliyor?

Dosya masrafı, banka tarafından sabit olarak belirlenen veya kullanılan kredi üzerinden belli bir oranda talep edilen bedeldir. Örneğin, oranı %1 olarak belirleyen bir banka 100.000 TL’lik bir kredide 1.000 TL dosya masrafı istiyor demektir. “Dosya masrafı yok” diyen bankalar da faiz oranları yüksek seyretmekte olup, masraf kalemlerinin yansımasına dikkat etmek gerekir. Ekspertiz ücreti, evin değerini belirleyen eksper/uzman tarafından yapılan değerleme hizmetine ödenen masraftır. Bu uzmanlar SPK lisansına sahiptir.

Hayat sigortası zorunlu olmamakla birlikte bankanın bir ürünü olarak pazarlanmak istenebilir. DASK ise deprem sigortası adıyla bilinen ve yaptırılması zorunlu bir sigortadır. Konut sigortası için kredi kullanılan bankadan başkasına da yaptırılabilir. Diğer masraflar neler? Diğer masraf kalemlerinden erken ödeme cezası vadesinden önce borcunu kapatmak isteyenlere yönelik olup %2’nin üstüne çıkamaz.

İpotek tahsis ücreti, alınacak eve yapılan ipotek işleminden dolayı yapılan, yüksek bedel oluşturmayan bir masraf kalemidir. İpotek kaldırma (fekki) ücreti konut ve taşıt kredisinde ipotek kaldırma esnasındaki evrak masrafları için talep edilen ücrettir. Bazı bankalar kredi müşterilerini muaf tutmaktadır. Hesap işletim ücreti, bankada bir hesap açılması ve kullanılmasından dolayı talep edilen bir ücret olup, ekstre gönderim ücreti de kredinin ödenme durumunun takip edilebileceği bir ekstrenin müşteriye gönderilmesi için talep edilen bir bedeldir. Özetle ev sahibi olmak isteyenler, en uygun konut kredisini ararken sadece faiz oranları ile değil tüm masrafları da hesaba katmalı diyoruz.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir