Konut Kredisinde Taksit mi Vade mi Önemli

Konut Kredisinde Taksit mi Vade mi Önemli  Satın alınacak evin teminat altına alınmasına rıza gösterilmesi şartıyla bankalardan alınan kredi çeşidi konut kredisidir. Bu kredi türünün faiz oranları 5 ile 30 yıl arasında değişir. Sürece gelinecek olusa; uygun gelen faiz/vade oranlarına göre bankaların teklifleri incelenir. Burada sorulması gereken konut kredisinde taksit mi vade mi önemli sorusudur.

Aşağıda kısa bir bilgilendirmeden sonra konuya girilecektir. Kredi başvurusu yapılarak onay alındıktan sonra expertiz işlemi başlar. Almak istenilen evin kıymet takdirini yapar. Değerlendirme sonucu belirlenen ev fiyatının 1/4’ünün peşinat olarak yatırılması yasal bir zorunluluktur. Taksit mi Vade mi? Bankalar kendi kredilendirme şartlarına sahiptir. Sabit maaşlı kamu çalışanları ile emekliler şanslılar. Bankada mevcut kredisi olan, düzenli ödeme alışkanlığına sahip, maaşı aynı bankadan alanlar da avantajlı konumdalar.

Bunlar kredi notuna da etki ettiğinden kredi çıkma şansı fazladır. Kredi uzun vadeliyse bankalar ek teminat isteyebilir. Peşinat oranı yeterli bulunmazsa kefil veya taşınmaz ipoteği de talep edebilir. Tüketicinin net geliri, kullanılması söz konusu konut kredisi vadesine karar vermede en önemli kıstastır. Geri ödeme riski ile ödenecek faiz yükü gelire göre seçilecek vadeye bağlıdır. Kısa vadede aylık ödeme tutarı artar, bankaya ödenecek olan faiz miktarı düşer. Uzun vadeli kredilerde ise aylık ödeme tutarı düşer, bankaya ödenecek olan faiz miktarı artar.

Ayrıca buna karar verirken bankaların kredi yapılandırma yoluna gittiği de hesaba katılmalıdır. Hesaplama Örneği Örnek bir konut kredisi hesaplama yönteminde, 100.000 TL konut kredisi çeken bir kimsenin aylık gelirinin 4.000 TL olduğu varsayılmaktadır. Bu kimsenin 10 yıl (120 ay) vadesi olan ve %0,95 faiz oranına sahip bir konut kredisi kullanacağı öngörülmektedir. Bu durumda aylık taksit 1.400 TL civarında, faiz yekûnu ise 68 bin TL civarında olacaktır. Aynı kimse vadeyi 6 yıla (72 ay) çektiğinde ise aylık ödeme 2.000 TL, faiz toplamı 38.500 TL civarında olacaktır. Özetle tüketicinin net geliri vade ve aylık ödeme miktarı kararına ışık tutacak en önemli veridir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir