Konut Kredisinin Maliyeti Nedir

Konut Kredisinin Maliyeti Nedir?

Her tür krediyle olduğu gibi, bir ipotek de paraya mal olan bir borç türüdür. Bu maliyetlerin başında bankalar kredi kullanım ücreti, değerleme ücreti, sigorta ve banka işlem vergisi (BSMV), hayat sigortası gibi çeşitli sigorta harcamalarına sahiptir. Herhangi bir bankadan ipotek çekmek isteyen bir kişi bu masrafların tümünü veya çoğunu karşılamalıdır. Bu prosedürü hem kişinin kendisi hem de bankanın kendisi için garanti altına almak için uygulamak zorundadır.

Banka tarafından talep edilen masraf karşılanmadığı takdirde, kişinin konut kredisi talebi iptal edilir veya onaylanmaz. Ayrıca konut kredisi için her bir bankada kefil şartı bulunmamaktadır. Satın alınacak bankaya ipotek yapılırsa, kredi denetimsiz olarak onaylanır. Ancak, ödeme yapmama gibi bir sorun varsa, banka ipotek edilen mallara el koyma hakkına sahiptir. Bu yüzden bankalar ipotekli konutları inceleyecek ve buna göre bir kredi geri ödeme planı oluşturacaktır. Risk analizinin bir sonucu olarak, tüm prosedürler hiçbir zarar verilmeyecek şekilde düzenlenir.

Konut Kredisi Faiz Türleri

Konut kredisi faiz türleri açısından ikiye ayrılmaktadır. Sabit ve değişken faiz oranları olarak sunulan bu krediler, ödeme planlarına göre farklılık göstermektedir. Sabit faizli konut kredisi; geri ödeme belirtilen süre boyunca sabit bir fiyattan yapılır. Erken ödeme yaparak kredi tutarını ödemeniz istenirse, krediyi alan kişiden% 2’lik ön ödeme cezası talep edilir. Kişi bunu kabul ederse, kredinin tam tutarını ödeyebilir.

Değişken faizli konut kredisi ise; Bankaların belirlediği kredi endekslerine göre aylık kredi taksitleri piyasadaki dalgalanmalara göre farklılık göstermektedir. Piyasadaki herhangi bir değişiklik, o ay yapılacak ödemelerin miktarında bir değişikliğe neden olacaktır. Değişken faizli konut kredilerinin faiz oranları da bankadan bankaya değişmektedir. Ancak, faiz oranları sabit faiz oranlı kredilere göre daha düşüktür.

Bir ev satın almak ve satın almak için yeterli paranız yoksa, herhangi bir bankadan kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankalardan konut kredisi talep edildiğinde dikkat etmeniz gereken ilk kural, vade uzunluğu ve faiz oranlarıdır. Ayrıca, bir kredi talep ederken tam olarak ne gibi masrafların doğacağını da bilmeniz gerekir. Hangi bedel için ödediğinizi öğrenin. Gerekirse, bireysel banka temsilcimizden yardım isteyin

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir