Konut Kredisinin Ucuz mu Makbul

Konut Kredisinin Ucuz mu Makbul Ciddi vadelerle borçlanarak bir yatırıma girişmek hayatınızın fırsatı olabileceği gibi en riskli girişim de olabilir. Bu yüzden ev bakmak kadar (hatta daha fazla) kredi opsiyonları değerlendirilmelidir. Mesele konut kredisinin ucuzu mu makbul sorusunun cevabıdır. Karşı karşıya kalınan durum çok büyük bir finansal taahhüt niteliği taşımakta. Sadece faiz oranlarına bakmak da yeterli kalmıyor. Peşinat ve taksitlerin ödenmesi yaşam tarzını olumsuz etkileyecekse, uzun ve kısa vadeli başka planlar da varsa pek çok teklif arasından en uygunu tercih edilmeli elbette. Her teklifin avantajı ve dezavantajı olabiliyor.

Bankanın başka ürünlerinden ücretsiz veya daha az bir ücretle yararlanmak da mümkün olabiliyor. Ucuz konutun kredisi de tatsız olabilir Çok ucuz görünümüyle cazip gelen bir kredinin, uzun vade sürecinde pek de hesaplı olamama ihtimali vardır. Burada konut kredisi esnek mi, değil mi öğrenilmelidir. Eğer bu esneklik yoksa finansal şartlardaki olası bir değişme ev sahibi olmak isteyenleri sıkıntıya sokabilir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken konu, belli bir süre ödemesiz ya da 1 ile 2. yıllarda düşük taksit vaat eden krediler. Bankalar bu durumda olası kredi yapılandırmalarına yüksek ekstra ödeme talep edebiliyorlar. Bu nedenle kredi tercihlerinin birden fazla yönden masaya yatırılması şarttır.

Diğer hususlar Konut kredisi tercihinde sabit oran yaygındır. Diğer alternatif değişken faizdir. Değişken faizde, faizi etkileyen piyasa şartlarına göre yukarı aşağı hareketlenme olasıdır. Esneklik daha fazladır. Matematiksel olarak değişken faiz daha mantıklı gibi görünse de kalan ödemeleri daha net görmek için sabit faiz oranı daha mantıklıdır. Bankanın faiz dışında konut kredisinde masraflar talep ettiği göz önünde tutulmalıdır. İnternette birçok hesaplama platformu bulunmaktadır.

Görülecektir ki bir banka faiz oranını düşük olarak belirlerken, masraflar da ilave edilerek nihai ödeme miktarı hesaplandığında tüketiciyi üzücü sonuç çıkabiliyor. Dosya masrafı, ekspertiz ücreti, DASK, konut sigortası, hayat sigortası, ipotek tahsis ücreti, ipotek fekki (kaldırma) ücreti, erken ödeme cezası, hesap işletim ve ekstre gönderim ücreti bahse konu masraf kalemleridir

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir