KOSGEB’den işletmelere yeni imkan

KOSGEB, çok fazla talep olmayan bölgelerde destek programları toplayarak sanayiciler ve KOBİ’lere destek sağlamıştır.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mustafa Varank, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) programlarını, sanayiciler, girişimciler ve KOBİ’lere yönelik destek ve önleme paketi kapsamında yürütmektedir.

Bakan Varank, KOSGEB’in geri ödenebilir destekleri nedeniyle KOSGEB alacaklarının bu yıl toplanacağını açıkladı ve bunun 2019’a erteleneceğini ve ihracat kapasitelerini geliştirmek ve uluslararası kuruluşların açılmasını kolaylaştırmak için KOBİ’lere işletme başına 300.000 lira kadar destek sağlayacağını açıkladı. Market.

Bu kapsamda KOSGEB, KOBİ’lere verilen Genel Destek Programını uygulamadan çıkarmış ve farklı öğelerde sunulan desteği İş Geliştirme Destek Programı ile tercih edilmeyen desteklere kaydırmıştır.

Böylelikle Genel Destek Programı kapsamında 14 farklı alana verilen destekler daha etkin olarak kullanılmak üzere İş Geliştirme Destek Programı kapsamında 9 alana dahil edilmiştir. KOBİ’lere, girişimcilere ve sanayicilere sağlanan kaynak da çeşitlendirilmiştir.

290 bin liraya kadar 9 alan

İş Geliştirme Destek Programı ile KOBİ’lerde rekabet gücünün, kurumsallaşmanın, markalaşma düzeyinin ve ekonominin payının artırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır.

Program kapsamında yurt içi fuar, yurt dışı iş gezisi, kalifiye eleman istihdamı, eğitim, enerji verimliliği, tasarım, sınai mülkiyet hakları, belgelendirme, test ve analiz başlıkları altında 9 ayrı alanda toplam 290 bin liraya destek sağlanmaktadır. .

81 bin 699 işletme destekledi

KOSGEB Yürütme Komitesi’nin aldığı karar doğrultusunda kaldırılan Genel Destek Programının bir parçası olarak 2010 yılından bu yana KOBİ’ler desteklenmiştir.

Önümüzdeki dönemde Genel Destek Programına yeni başvurular alınmayacaktır. Onaylanmış ve yetkili desteklerin ödeme süreçleri devam edecektir. Ödemelerin tamamlanmasından sonra program kesinleşecektir.

2010-2017 döneminde 81 bin 699 işletme, 14 alanda 1 milyar 34 milyon 291 bin lira desteklenmiştir. Bazı işletmeler birden fazla destekten yararlandı.

Bu yılın başından itibaren Genel Destek Programı tarafından toplam 273 milyon 291 bin lira destek ödenmiştir.

Söz konusu desteğin sonuna kadar 2010 yılı sonuna kadar toplam 1 milyar 307 milyon 583 bin TL lira sağlanmıştır.

Oylama Sonucu
[Total: 2 Average: 5]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir