Kredi kartı nedir? Nasıl Kullanılır?

Kredi ve Kredi Kartı 

Ülkemizde kredi kartını hemen hemen herkes çok iyi bilir ve oldukça da yaygın bir şekilde kullanılır. Üstelik birden fazla kredi kartı sahip olan insanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. Peki kredi kartı nedir? Ne işe yarar, faydalı mıdır, zararlı mıdır? Bunları hiç düşündünüz mü? Çünkü hemen hemen her gün haberlerde, gazetelerde ve internet sitelerinde kredi kartı mağdurlarını okuyoruz, duyuyoruz, biliyoruz ya da mağdur olmayan borçlu olmayan kart sahibi yok gibi.

Kredi nedir?

Kredi kartı günlük olarak alışverişimizi kolaylaştıran bir araç olduğunu biliyoruz. Asıl anlamı ise içine yüklediği gizli güçten gelmektedir. Kartın içindeki anlam kredidir. Kredi kelimesinin ekonomideki anlamı ödünç olarak verilen mal veya paradır, ya da tam tersi ödünç olarak alınan para ya da mal olarak da bilinmektedir. Kredi konusunda en yetkin kuruluşlar bankalardır. Ülkemizde bankalar kanunu çerçevesinde öz kaynaklarının yanı sıra yine müşterilerinden topladıkları vadesiz veya vadeli döviz mevduatı ya da Türk Lirası dışında kurdukları fonlar ile yasada belirtilen sınırlar çerçevesinde bankacılık mevzuatları kapsamında, ihtiyaç sahibi olan tüketicilere belli miktarda belli süre zarfında geri almak şartıyla borç olarak verilen veya adına mal ya da nakit paradır.  Bu da, parayı alan veya veren kişi ya da kurumların taahhütten doğabilecek her türlü borçlanmaları önceden kabul etmesi demektir.

Basit bir anlatımla ise kredi; bir kişiden ya da kurumdan geri ödenmek üzere belli süre içerisinde ödenmek üzere sözleşme ile alınan borçtur. Kredi kartı da bu borcun sürekli olarak belli periyotlar içinde kullanılması amacıyla tanzim edilmiş para alacağı harcama aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartları sayesinde sürekli borç sözleşmesi yapılmasına gerek kalmaksızın her ay size tanzim edilen limitler çerçevesinde vadesi bir ay ile sınırlı olan borç parayı harcama yaparak kullanmak için faydalarından manyetik bir karttır. Bankalar tüketicilerine kredi kullandırmak için çeşitli fonlara ihtiyaç duyar, ayrıca bankalar müşterilerine kredi sağlayabilmek için sürekli kaynağa ihtiyaç duyar. Sağladığı bu kaynakları da plasman yaparak kredi verme yönünde kullanır. Yani paradan para elde etmek için müşterilerinden topladığı paraları işleterek yine ihtiyacı olan diğer ihtiyaç sahibi insanlara mevduat faizleri ne ödediği faizin daha üstümde borç verir. Böylece parası olan insanlardan borç olarak aldığı paraya düşük faiz verirken, ihtiyacı olan insanlara verdiği borç paraya, yani krediyi borçlanmasından daha fazla bir faiz uygulaması yaparak aradaki farkı kendi hanesine kar olarak yazar. Bu da bankacılığın en basit şekilde çalışma prensibini gözler önüne sermektedir. Biraz mantıklı bir şekilde düşünüldüğü zaman bankalar belli bir sermaye ile kurulsa bile müşterilerinden topladığı paraları diğer müşterisine borç olarak veren, sonra kar yapan finans kuruluşlarıdır.

Bankalar nasıl kredi verir?

Bankalardan kredi almanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Tüketicilerin en fazla ilgi gösterdiği kredi türü nakit borçlanması şeklindedir. Bunu dışında teminat mektubu ile verilen krediler de bulunmaktadır. Ayrıca kefalet şeklinde verilen krediler ve sermaye piyasası araçlarının satın alınması ve tahvil olarak verilen krediler ayrıca ortaklık payı şeklinde bankalar kredi vermektedir.

Türkiye’de tüketicilerin bildiği kredi çeşitleri genelde nakit olarak alınan borç paralar olarak bilinmektedir. Ama bankacılık ve ticari anlamda farklı şekillerde alınan paralar da kredi olarak kabul edilmektedir.

Kredi kartı ile banka kartı arasındaki fark nedir?

Kredi kartını herkes kullandığı için çok iyi bilir, ancak banka kartını çoğu insan duymamış olabilir. Banka kartları aslında kredi kartlarını atası olarak kabul edilir. Herkes elinde kullandığı kredi kartının gerçekte bir banka kartı olduğunu tek düşünmez ve bilmez.

Banka kartı nedir? Ne işe yarar?

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse manyetik özelliği olan, ATM’den para çekmeye ve para yatırmaya, alışverişte ödeme yapmaya yarayan para harcama aracıdır. Kredi kartından tek farkı sadece hesabınızda olan parayı harcayabilirsiniz. Yani ödeme aracı olarak banka kartı da kullanılabilir, ancak toplumda sadece kredi kartı ile ödeme yapılırmış gibi bir bilgi yanlış bilgi dolaştığı için tüketiciler banka kartı ile alışveriş yapmayı fazla tercih etmemektedir. Banka kartları, kredi kartlarından çok önce kullanıma çıkmış ve insanlar sadece ATM’lerden para çekmek ve para yatırmak için kullanacağına inandırmışlar. Kredi kartı sahiplerinin çoğu da bunun gibi düşünüyorlar. Oysa banka kartlarıyla her türlü ödemeyi yapabildiğiniz gibi, dilerseniz havale, EFT, dilerseniz TL yükleme işlemi ya da HGS kart dolumu gibi farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Ancak nedense toplumda banka kartı kullanmayı tam olarak kimse bilmiyor. Büyük bir ihtimalle bu yanlış eksik bilgi bankacılar tarafından tam açıklanmadığı için kaynaklanıyor. Sebebi de bankaların müşterilerine kredi kartı kullandırmaya özenme çalışmalarından kaynaklanmasıdır. Çünkü banka kartından fazla girdileri olmayacaktır. Kredi kartından ise ödenmeyen ya da asgari ödemesi yapılan harcamalardan faiz işletilerek para kazanılacaktır.

Kredi kartı nedir? Ne işe yarar?

En çok kullanılan tüketici finansman araçlarının başında gelen kredi kartı, en başta da söylediğimiz şekliyle birinden borç almak borç ödemek amacıyla kullanılan manyetik bir karttır. Yani kısaca nakit kullanım aracıdır, diyebiliriz. Başka bir anlatımla ise, üzerinizde nakit para taşımaksızın para yerine kullanabileceğiniz daha sonra borcunuzu ödeyebileceğiniz harcama aracıdır. Türkiye’de tüketiciler sahip olduğu kredi kartları sayesinde taksitli satış, nakit avans, satış ödeme işlemleri, satış işlemleri, posta işlemleri, telefon işlemleri, elektronik satış işlemleri gibi farklı amaçlar için kullanmaktadır. Oldukça pratik ve kullanımı kolay olan kredi kartları tüketicilerin nakit ihtiyacını karşıladığı için oldukça fazla tercih edilmektedir. Elbette kredi kartı kullanırken faydaları olduğu gibi dikkat edilmezse büyük zararları da bulunduğunu hatırlatmak gerekir. Bankalar tüketicilerine verdikleri kredi kartları ile yapılan harcamaların gecikmesi ya da bilerek ödenmemesi durumunda yasal faiz uygular. Önceleri her banka kendine göre farklı yasal faizler uygularken Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun aldığı karar gereği son dönemde tavan sınır uygulamasına geçilmiştir. Böylece kredi kartı faiz oranları tavan sınır olarak tüketici kredisinin uyguladığı faizlerin iki katı kadar olabilmektedir. Türkiye’de bütün bankaların kredi kartı kullanım maliyetleri farklılık göstermektedir. Bazı bankalar kredi kartı üyelik ücreti, kart ücreti, kart yenileme ücreti ve nakit avans ücreti gibi farklı kalemlerde ücret talep ederken, bazı bankalar da ekstra maliyet yansıtmak için sadece ücretsiz olarak kredi kartı tahsisi yapmaktadır.

Kredi Kartı Kullanımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartı yerinde, zamanında ve planlı bir şekilde kullanıldığı zaman oldukça faydalı bir kullanım aracıdır. Ancak, hesap kitap yapmadan ve düşünmeden kullanıldığı zaman insanı çaresiz bırakan, hatta tefecilere kadar düşebilecek seviyeye getirebilir. Elbette kötü yanı da bulunmaktadır, yani maddenin doğası gereği, amacına uygun kullanıldığı zaman faydalı, amacının dışına çıkıldığı zaman oldukça tehlikeli bir araçtır. Ateşi ısınmak için kullandığınız zaman faydalı iken, ormana attığınız zaman çevre felaketi olacağını basit bir örnekle anlatarak kredi kartı ile ilgili bilinmesi gerekenleri şöyle sıralayalım.

Kredi kartı ile yapılan harcamaların sliplerini saklayın.

Aylık kredi kartı limitinizi kesinlikle doldurmak zorunda değilsiniz. Çünkü öngöremediğiniz, farklı alışveriş zarureti doğabilir. Kartınızın içinde mutlaka belli para kullanma limiti bırakmalısınız.

Kredi kartı limitinizi başlangıçta bankalar belirler. Ancak daha sonra gelir durumunuz arttıkça limitinizi artırma işlemlerini banka size bırakabilir. Böyle durumlarda bu tuzağa düşmeyin. Limitinizi gelirinizin iki katına üç katına asla çıkarmayın.

Elinizden geldiğince tek çekim alışveriş yapma yönünde insiyatif kullanıp taksitli alışveriş olayına girmemeye gayret edin. Eğer zorunlu olarak taksitli alışveriş yapmak gerekiyorsa, bunun hesabını da önceden iyi yapın ve taksitlerinizin gelecek aylardaki borcunu hesap edin.

Yaptığınız alışverişlerin her ay ve sonraki ay  ödemesinin yapılacağını hesap kesim tarihine göre ayarlamanız gerekir. Çünkü hesap kesim tarihinden önce yaptığınız alışverişler taksitli ise doğal olarak bir sonraki aya yansıyacaktır. Hesap kesim tarihini maaş aldığınız paraya göre zamanı sizler belirlemelisiniz.

Kredi kartı borcunuzu öderken mutlaka asgari ödeme tutarı değil, borcun tamamını ödeyiniz. Çünkü asgari ödeme tutarı ödendiği takdirde kalan paraya faiz uygulanacağını bilmelisiniz. Böylece hem fazladan para ödeyeceksiniz hem de gelecek aya borcunuz oldukça artacaktır. Asgari ödeme tutarlarının hiçbir avantajı yoktur. Sadece kartınızın kullanımının açık kalmasına fırsat tanımaktadır.

Eğer 3 ay toplam borcunuzu ödemezseniz bankanız sizi yasal takibe alacaktır ve mahkemeye verecektir.

Ödemelerinizi düzenli ve tam olarak gerçekleştirirseniz kredi notumuz yükselecektir. Böylece gelecek dönemlerde ihtiyacınız olan herhangi bir kredi talebinde bulunduğunu zaman bankalar size kolaylıkla kredi verecektir.

Kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek duruma düşerseniz sizin için bankalar farklı alternatifler sunmuştur. Bunlar; nakit avans, kredi kartı taksitlendirme, kredi çekme gibi yöntemlere başvurarak borcunuzu ödersiniz ve kredi kartınızın kullanımını devam ettirebilirsiniz.

Kredi kartı ile yapılan alışverişler bazı ürünlere taksit fırsatı sunmaz. Bunlar telefon ve gıda satın alma işlemlerinde geçerlidir.

Kartınızın şifresini kimseyle paylaşmamanız gerekir. E-ticaret sitelerinde kredi kartıyla yaptığınız alışverişlerde kesinlikle şifre ve kredi kartının arka bölümünde bulunan güvenlik numarasını vermeyiniz.

Kredi kartınız çalınırsa yada kaybolursa bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak derhal kullanıma kapatılması gerekir. Kredi kartınız kaybolduğu ya da çalındığı zaman aynı zamanda en yakın karakola ya da savcılığa giderek bilgi vermeniz tutanak tutturmanız gerekmektedir.

Zorunlu değilseniz birkaç bankadan kredi kartı almayın. Çünkü bütün kredi kartlarının limitlerini doldurup ödeyemez hale gelince üzülürsünüz.

Bankalar sizlere dilerseniz ek kart çıkartabilir. Ek kart aldığınız zaman asıl kartla aynı özelliklere sahip olacak ve limiti sizin asıl kartınızla aynı olacaktır.

Kredi kartınızın toplam borcunu karta yatırarak ödedim, diye düşünülmemesi gerekir. Sizin kartınıza yüklediğiniz ve borcunu ödedim, diye düşündüğünüz  para artı bakiye olarak görülmektedir. Siz borcunuzu ödedim, diye düşünürken aslında borcunuz ödenmemiştir. Bu duruma çok dikkat etmeniz gerekir. Yoksa başınız ağrıyabilir.

Kredi kartı borcunuzu düzenli olarak takip edin ve zamanında ödeyin. Bir gün bile geçirmemelisiniz. Kredi kartı borcunu ödemenin en mantıklı ve kolay yolu vadesiz mevduat hesabınızdan veya vadeli mevduat hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vererek yapmaktır. Böylece hesaplarınız otomatikman sıfırlanmış olacaktır. Yani asgari ödeme tutarı ödemenize gerek kalmayacaktır.

Kredi kartı kullanımı ile ilgili gerekli bilgileri vermeye çalıştık. Umarız mağdur olmazsınız ve kartınızı gerektiği şekilde kullanırsınız. Böylece gereksiz faiz ödemezsiniz ve başınız dinç kalır. Gelecekte de ihtiyacımız olan kredi talepleri için kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Çünkü bütün bankacılık işlemlerini düzenli yapan insanlara Kredi Kayıt Bürosu tarafından kredi notu verilmektedir. Siz bütün işlemlerinizi zamanında düzgün eksiksiz yaparsanız kredi notunuz sürekli yükselecek gelecekte de bütün bankalar sizinle çalışmak için can atacaktır.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir