Kredi Kartta Asgari Tutar bir imdat freni mi

Kredi Kartta Asgari Tutar bir imdat freni mi

Öyle bir devirdeyiz ki nakit alışveriş tercih edenler artık sıra dışı geliyor. Alışveriş için yapılan kampanyalar, avantaj günleri, indirim mevsimleri kredi kartına bağlanınca kart kullanımının ve kart sayısının artması kadar doğal bir durum yok. En doğrusu dönem sonu borcunun ödenmesi olmasına karşın merak edilen kartta asgari tutar bir imdat freni mi sorusu oluyor.

Asgari tutarın ne anlama geldiğini konusuyla başlayacak olursa; kartın limiti 1.000 ile 15.000 TL arasında ise asgari ödeme oranı %30, 15.000 ile 20.000 TL arasında ise %35, 20.000 TL ve üzeri için bu oran %40 civarında olacaktır. Bunu bankanın tanıdığı bir avantaj olarak değerlendirmek gerekir. Başka bir bakış açısıyla bankaların en istediği durumun, borcun zamanında ödenmemesi olduğunu da hatırda tutmak lazım.

Ödersem ne, ödemezsem ne olur? Sırada asgari tutar ne kadar ödenmezse kart kapatılır sorusu var. Ödememe durumu 3 dönem üst üste sürerse kredi kartı kullanıma kapatılmakta, faiz dışında gecikme zammı da ödenecek tutara ilave edilmektedir. Kredi notu düşürülür. Bankaların diğer ürünlerine (kart/kredi vs.) ihtiyaç duyacak olursanız banka sizi reddedebilir. Asgari tutar ödendiği takdirde ödenmeyen meblağa faiz işlediğini, diğer hesap kesimi tarihine kadar yapılan alışverişlere bu faizin de ilave edileceği hatırdan çıkarılmamalıdır. Kredi notunu doğrudan etkilemese de ödenmeyen miktar sebebiyle bir önceki aşama olarak kabul edilebilecek olan “gecikme listesi”ne girileceği hesaba katılmalıdır.

Ne yapılmalı? Asıl borcun gerçek borç olduğu konusunda farkındalık oluşturulmalıdır. Asgari tutarın kredi kartı borcunun bir taksitiymiş algısının da yıkılması gerekir. Kart kullanımı devam ettiği sürece borcun arttığı, bu artışın da kişiye maddi, manevi buhran yaşatabileceği bilinmelidir. Kredi kartı çıkarılırken kart limitini ödenebilir aralıkta tutmak da akıllıca bir yöntem.

Bu şekilde ayağı yorgana göre uzatma durumu hâsıl olur. Harcamaların kontrolü ise en kesin çözüm. Ayrıca maaşlı bir işte çalışılıyorsa maaş gününden bir hafta kadar süre öncesi hesap kesim tarihi olarak kabul edilebilir. Böylece elinizde para olduğunda ödeme yapabilirsiniz

Oylama Sonucu
[Total: 1 Average: 5]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir