Kredi Maliyet Oranı Nedir

Bir insanın çektiği kredinin geri ödemeleri toplamına Kredi maliyet oranı denir. Kredi çeken kişi toplam Kredi borcundan haciz Kredi tutarını çıkardığı zaman bu maliyet kolayca elde edilir. Kredi maliyet oranı yıllık olarak hesaplanmak istediğinde kredinin aylık maliyeti 12 ile çarpıldığı zaman kolayca elde edilir. Kredi maliyetleri hesaplamasında faiz ve dosya masrafları yer almaktadır. Kredi yıllık maliyet oranı hesaplanırken Kredi çeken birinin bankaya yapması gereken bütün ödemeler hesaba katılır. Bütün maliyetler hesaba katılmadığı zaman doğru bir sonuç elde edilemez.
Hesap edilirken sadece faiz oranı ve dosya masrafları hesaplanmalıdır. Maliyet hesapları Kredi türüne göre değişiklik göstermektedir. Araç kredisi, ihtiyaç kredisi ve konut kredisi maliyetleri farklı hesaplanır. Yıllık kredi maliyet oranı hesaplanırken hesap içerisine alınması gereken kalemler en başta dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, ekspertiz masrafları, kredi hayat sigortası masrafları, ipotek masrafları gibi farklı başlıklar altında masraflar hesaba dahil edilmelidir.
Masraflar bankalara göre değişiklik gösterebilir bazı bankalar farklı isimler altında değişik masraflar alırken bazıları da hiçbir masraf istemeyebilir. Bu durum tamamen bankaların inisiyatifinde olan bir durumdur. Kredi yıllık maliyet oranı hesaplanırken bankaların aylık faiz oranları dikkate alınmalıdır. Ayrıca aylık faiz oranları da Kredi maliyet oranlarını ortaya çıkarmaktadır. Bankalardan kredi çekecek olan kişi aylık faiz oranlarını hesap ettiği kadar kredi maliyet oranları da hesaba katmalıdır.
Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir