Kredi Veya Kredi Kartı Yapılandırmada Gecikme

Borç para almada ilk başvurulan yerler bankalar olmaktadır. Herkesin banka ile bir bağlantısı olmakta ve gerek kredi kullanma, gerekse de kredi kartı kullanma gibi işlemler gerçekleştirmekteyiz. Bu durumlarda bankadan alınan borçların belirli sürelerde düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Gecikme veya uzun süre ödeme yapılmaması durumunda ise kişilere ikinci bir şans tanınmakta ve bu borçlar yeniden yapılandırılarak ödenebilecek en makul hale getirilmektedir.

Burada karşımıza çıkan soru ise kredi veya kredi kartı yapılandırmada gecikme yaşanırsa ne olacaktır? Gerek kredi taksitleri gerekse de kredi kartı ödemeleri 90 günlük süre sonrasında ödenmezse yasal takibe düşmektedir. Bu son derece zorlu bir süreç olmaktadır. Böyle bir durumda banka müşterisinin mağdur olmaması ve borcunu da daha rahat şekilde tahsil etmek adına müşterilerine kolaylık sağlayarak yapılandırmaya gidecektir. Ancak bu işlemlerin en iyi hali olmaktadır. Banka borçları avukat veya finans şirketine devredilirse bu sefer bu kurumlar sizlerden borcun tamamını talep edebilir. Borç ödenmemesi halinde ise yasal prosedür devreye girer. Bu da genellikle kişilerin üzerine kayıtlı olan varlıklara haciz işlemi uygulanmasıdır. Eğer kişilerin böyle bir varlığı yoksa kefil olan kişiden bu borç tahsil edilir.

Yapılandırılan Banka Borçlarının Gecikmesi Halinde Yaşanacaklar Nelerdir? Gerek kredi kartı borçları gerekse de kredi taksitleri ödenmedi ve yapılandırma yapıldı. Borç miktarına göre yapılandırma 72 ay yapılabilir veya bu süreyi banka belirleyebilir. Kredi veya kredi kartı yapılandırmada gecikme yaşanırsa bu sefer banka borcun tamamını isteyecektir. Yani yapılandırma yapıldıktan sonra size son bir fırsat tanınmaktadır. Eğer yapılandırma sonrası bu borcu belirtilen taksitlerle ödemezseniz banka borcun tamamını bir seferde isteyecektir. Kredi kartı alımlarında veya kredi çekme işlemleri sırasında imzalanan evraklarda bu hak bankaya en başından verilmiş olup banka yapılandırma sonrasında ödenmeyen borçları bu şekilde tahsil etme hakkına sahiptir.

Yapılandırmanın gerçek amacı bankanın kişilere sağladığı bir kolaylıktır. Bu miktarda bir borç kişi tarafından ödenemiyorsa direkt olarak yeni bir sisteme geçilir ve bu sistemde kişilerin borçlarını zamanında ödenmesi beklenir. Ancak bu yapılandırma işlemleri sonrasında da borçlar zamanında ödenmez ve sorunlar yaşanırsa bu sefer kişiler ihtar alır ve sicilleri bozulur. Bu yüzden dolayı da gerek kredi kartı kullanımlarında gerekse de kredi alımlarınızda sadece ödeyebileceğiniz tutarlar üzerinden işlem yapmanız en doğru yol olacaktır. Kredi veya kredi kartı yapılandırmada gecikme yaşanması kredi notunuzun düşmesine ve tekrardan kredi çıkmasının da zora gireceğine neden olacaktır

Oylama Sonucu
[Total: 2 Average: 5]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir