krediyi erken kapatma kredi notunu yükseltir mi

krediyi erken kapatma kredi notunu yükseltir mi

Kredinin erken sona erdirilmesi, borcunu ödeyemeyecek durumda olanlar için büyük bir psikolojik rahatlama getiriyor. Bu, diğer mali yararlar yanında önemli bir fayda olarak görülebilir.

Düzenli olarak ödenen bir kredinin dolmadan önce kapatıldığı gerçeği, kredi notunun yükselmesine baya bir katkıda bulunacaktır.

Kredinin erken sona erdirilmesi, gerektiğinde krediyi geri çekmeyi kolaylaştırır. Çünkü banka seni güvenilir bir müşteri olarak görecektir.

Ödediğiniz sigorta ücretlerinin geri kalanını geri alacaksınız.
Mümkün olan en kısa sürede kapatılan kredilerdeki kalan taksitlerle faiz ödemekten kurtulacaksınız. İlk taksitte oldukça yüksek olan faiz oranı taksitlerin düşmesi nedeniyle azalacaktır. Ne kadar erken kapanırsa, o kadar az faiz ödenecektir.

Toplu para transferi durumunda, vadeli hesabınızı yatırırken ödeyeceğiniz faiz tutarı, kredinin ödemesi gereken faiz tutarından düşük olacaktır. Paranız elinize geçtiğinde tüm krediyi kapatmasanız bile, kredinin bir kısmını kapamanız tavsiye edilir.

Kredinin Erken kapatmak

Yukarıda bahsedilen durumlarda, krediyi kapatmak şüphesiz ki kişiye bir avantaj sağlayacaktır. Fakat aşağıdaki durumlarda, krediyi kapatmak dezavantajlı olacaktır. Kredinizi erken kapatmanın dezavantajları:

Uzun vadeli bir kredi alır ve bu kredinin çoğu taksitini öderseniz, kalan taksitlerin faizleri çok düşük olur. Bu durumda, toplu olarak değil, kalan hesabı yatırmak daha karlı olacaktır.
Kredinin geri çekilmesinde yüksek komisyon ve masraflar nedeniyle, bazı durumlarda erken krediyi kapatmanız için dezavantajlı olacaksınız.

Kredinin erken kapatmak için Daha hassas sonuçlar iyi bir matematiksel hesaplama yapmanızı ve buna göre hareket etmenizi öneririz.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir