Moody’s’e Milyon Dolarlık Ceza

İç kontrol hataları ve kredi derecelendirme sembolleri sürekli olarak tanımlanmadıkları gerekçesiyle ABD kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody’s Investors Service’e 16.25 milyon ABD Doları tutarında bir para cezası verildi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service’e, dahili kontrollerdeki kredi notlarını ve derecelendirmelerini tutarlı bir şekilde uygulamak ve tanımlamak için eksik olduğu gerekçesiyle 16.25 milyon dolar ceza verdi.

SEC’in yazılı bildirisinde, ABD’deki en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Moody’s Investors Service’in iç kontrol hatalarını açıkça tanımlamak ve uygulamak amacıyla toplam 16.25 milyon dolar ceza ödemeyi kabul ettiği bildirildi. ve kredi notu sembolleri tutarlı bir şekilde.

Açıklamada, Moody’s’in ABD mortgage destekli menkul kıymetlerde (RMBS) bulunan modellerde yer alan iç kontrol darboğazlarının üstesinden gelmek için 15 milyon ABD doları ödemeyi ve iç kontrollerini değerlendirmek ve geliştirmek için bağımsız bir danışmanı tutacağını belirtmiştir. .

Kredi derecelendirme kuruluşu ayrıca SEC’in, politikalarının, prosedürlerinin ve derecelendirme sembollerinin dahili olarak bozulmasının yeniden düzenlenmesi için SEC’in 1,25 milyon dolar ceza ödemeye hazır olduğunu da kaydetti. Bu durum, SEC’in kayıp puan sembollerinin ilk cezasıydı.

SEC ayrıca, Moody’s’in 2010-2013 yıllarında borsaya dayalı menkul kıymetlerin derecelendirilmesinde kullanılan modeller için uygun iç denetimler oluşturma ve uygulamada başarısız olduğunu da bildirdi.

SEC’in Moody’ye karşı suçlaması, ipotek destekli menkul kıymetlerin önde gelen bir rol oynadığı 2008 krizinden 10 yıl sonra geldi. Kriz sonrası yatırımcılar ve hükümetler tarafından eleştirilen Moody’s, yatırımcılara yatırım notu kredi notlarında yanlış karar vermeleri konusunda uyardı.

Moody’s, 49 milyar doları aşan menkul kıymetlerde 650’den fazla notu revize etti

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir