Ödenen SSK Primleri Geri Alınıyor Mu?

Ödenen SSK Primleri Geri Alınıyor Mu?

‘’Ödenen SSK primleri geri alınıyormuş?’’ sorusu sizlerin merak ettiğiniz konular arasında yer almakta. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışmış ve sigortalı olanlar belirli gerekliliklerin olması halinde uzun dönemli sigorta olarak adlandırılan yaşlılık, ölüm sigortalarının primlerini geri alabilmektedir. Geri alınan primler duruma göre SGK şartları ile emekli aylığı şeklinde de bağlanarak, ek olarak yaptırılabilmektedir. SSK,Emekli Sandığı, Bağkur sistemlerine bağlı olarak incelenmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağlı durumlara göre prim alımı şartları farklılık göstermektedir.

odenen-ssk-primleri

SSK ve Bağkur’da 2008 ve sonrası tarihinde memur olarak çalışanlar için Sosyal Sağlık Sigortası ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun’nun farklı maddeleri ile bağlantılı verilmiştir. “Ödenen SSK primleri geri alınıyor mu?” konusu memur olarak çalışanlar için ne yönde oluşmakta sizlerle paylaşıyoruz. Çalışanların iş yerinden ayrılmış olması ve sigorta işlemlerinin çalışan yer tarafından kapatılmış olması gerekmektedir. Kısacası Bağkur sigortası çalışılan yer tarafından kapatılmış olmalıdır.

sgk-sorgulama

Ödenen SSK primleri geri alınıyor mu? sorusuna kadınlar yönünden cevap vermek de mümkün. Emeklilik yaşı durumunu gerçekleştirmiş ama çalışmayan kadınlar için başvuru ile ,geçmişte ödemiş oldukları sigorta primlerini almaları mümkün.

Fakat çalışan bir kişi zaten yaşlılık ve malullük maaşı bağlanmasına hak kazanmış ise ve işten süresi bitiminde ayrılmış ise ,prim geri alımı durumuna gerek kalmaz ve prim ödemesine hak kazanılmamıştır. Yaşlılık ve ölüm hali risk olarak kabul edilerek Sosyal Sigortalar konusu altında güvenceye alınmıştır. Bu konu kapsamına giren kişilerin aylık malullük maaşı sistemi yerine getirileceğinden prim konusunun uygulanmasına gerek duyulmamaktadır.

Kısaca, çalışmasını tamamlamış kişi malullük maaşına hak kazanmış ise prim geri alamamakta fakat bu sistemden yararlanmayanlar ise ödedikleri geriye dönük sigorta primlerini talep edebilmektedirler. Gerekli koşulların sağlanması süreci sonucu prim ödenmesi talebinde bulunulması mümkün kılınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan SGK Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleşir? başlıklı makalemizde e-sgm, SGK ve SGK Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir