Ortak ATM Kullanımı Ücretsiz

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileri, bu bankaların tüm ATM’lerini işlem limitleri dahilinde hiçbir ücret ödemeden kullanabilir

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılımı müşterileri bu bankaların tüm ATM’lerini işlem limitleri dahilinde ücretsiz olarak kullanabilecektir.

Bankalardan gelen ortak bir açıklamaya göre, banka müşterilerinin başka bir banka ATM’si kullanarak kendi hesaplarına veya kredi kartlarına finansal işlem yapabilmelerini sağlayan “Ortak ATM Sistemi”, 2009 yılından beri Interbank Kart Merkezi’nde kurulan sistemle uygulanmaktadır.

Mevcut sistemde, başka bir banka ATM’si kullanan müşteri, alınan hizmet için bir komisyon / ücret öder. İşlemler masraf veya komisyona tabi ise, ATM sistemini yetkin bir şekilde kullanamaz duruma gelir.

Öte yandan, bankalar müşterilere daha yaygın bir kanaldan ulaşmak için ATM ağlarını yüksek maliyetlerle üssel olarak genişletmektedir. ATM’lerin kullandıkları ithalatla, Türkiye’nin dış ticaret açığının bu maliyetlerin olumsuz etkilerine ithaline bağlanması, yaklaşık 20 bin Euro’luk bir ATM’nin ortalama maliyetinin düşmesi.

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankaları, Ortak ATM sisteminden istenen sonuçları elde etmek için ilk aşamada bir araya gelerek, 4 Nisan 2018’de “Serbest Ortak ATM” ile imzalanan protokol ile kötü bir hayat yaşadılar. Kullanım “sistemi.

Protokolü imzalayan bankalar, aynı noktada yan yana bulunan üretkenliğe bağlı ATM’lere göre optimizasyon çalışmalarına başlamıştır. Böylelikle mevcut ATM’lerin daha verimli konumlandırılması, müşterilerin finansal hizmetlere erişim düzeyinin artırılması, orta ve uzun vadede ATM makineleri, ithalattaki azalmanın Türkiye’nin dış ticaret dengesine olumlu katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

Protokoldeki bankaların yaklaşık 13 milyon kredi kartı ve 55 milyon banka kartı var. Eylül 2017’de bankalar tarafından sağlanan mutabakatla, toplamda 360.000’e ulaşan POS terminallerinin ortak kullanımı ile önemli bir maliyet düşüşü en aza indirilmiştir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir