Piyasaları Afrin Operasyonu Etkileyecek mi

Piyasaları Afrin Operasyonu Etkileyecek mi

Piyasalarda Afrin suali
Türkiye’nin Afrin’e asıllaştırmış olduğu askeri harekatın piyasalar tarafından günlerdir maliyetlendiği için ciddi kayıplar yaratması beklenmiyor. Bunun yanı gizeme bir bilinmeyenliğin ortadan kalkması sebebiyle kısmen pozitif yanı olduğu da düşünülüyor.

Son zamanlarda Türk varlıklarının üzerinde baskı oluşturan Afrin’e müteveccih harekât Türk Silahlı Güçleri tarafından dün resmen başladı. Zeytin Dalı ismi verilen harekâtta ilk olarak F16’lar terör örgütlerine ait amaçları bombaladı. F16’ların yağdırdığı bombalardan sonra bugünün ilk saatlerinde tanklar da hududu geçti.

Bu büyüme günlerdir piyasalar tarafına maliyetleniyordu. Öyle ki, dolar endeksi son 3 senenin en düşük seviyelerine izlerken TL’ye karşı değerlenmeye devam etti. Dolar/TL kuru, haftanın son operasyon gününü 3.80 seviyesinin hemen üzerinde kapattı.

Borsa İstanbul’a da haftanın son operasyon günü olumsuz bir seyir izlendi. Afrin’e işlem tehlikesini taşımak istemeyen yatırımcıların asıllaştırdığı satışlar sonrasında BİST 100 endeksi Cuma günü yüzde 1,46 oranında düştü ve 115.147 seviyesinden haftayı bitirdi.

Afrin’e harekâtın başladığı dünden bu yana piyasalar kapalı ve bu harekâtın ilk yansıması TSİ ile bu akşam saat 23:00’deri sonra beynelmilel piyasalarda dolar/TL’de kısmen görülmeye başlanacak. Bunun yanı gizeme hakikat tesiri yarın sabah yurtiçi piyasalar açıldığında sezilecek.

Uzmanlardan bazı yorumlar

İntegral Menkul Bedeller Araştırma Müdürü Tuncay Turşucu: “Afrin harekâtının beynelmilel hukuka uygun olduğu belirtiliyor, ki bu ehemmiyetli. Ayrıca tüm ortak yönetim eforları bilgilendirilmiş. Amerika Birleşik Devletlerinden gelen söyleme bence negatif değil. Afrin’de olmadıklarını söylüyorlar. Bu Türk ve Amerika Birleşik Devletleri askerinin karşı karşıya gelme kaygısını ortadan kaldıran bir gidişat gibi idrak edilebilir. Rusya’dan yapılan söyleme de pozitif.

Şimdilik piyasaları ciddi anlamda bozacak bir büyüme görmüyorum. Ama karadan sonrası süreci görmek gerekli. Piyasalarda birkaç gün evhamlı izleyiş görülebilir. Borsada ve kurda baskı sezebiliriz. Ama bu fazla olmayacaktır. Bir kaç gün içerisinde negatif bir büyüme olmazsa, borsa tekerrür yükselir, dolar tekerrür düşüşe geçer.

Zati Kuzey Suriye’ye harekât yapılacağı haberleri sebebiyle piyasalar üzerinde bir baskı oluşmuştu. Hem Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın Afrin’e harekât yapılmaması istikametindeki söylemesi hem de aynı zamanda Türkiye tarafında Ulusal Korunma Bakanı Nurettin Canikli’nin Suriye’ye girileceğini söylemesi Cuma günü piyasalarda karşılığını buldu

Piyasalar tarafında maliyetlemesi negatif olacaktır. Yüksek olasılıkla Türk Lirası varlıkların büyümekte olan ülkeler içerisinde olumsuz ayrıştığını göreceğiz. Dolar/TL kurunda 3.80 üzerinde seyir azıcık daha kuvvetlenebilir. Özellikle hafta içerisinde bu hareketlenmenin 3.85’e doğru olması beklenebilir. Doların küresel bazda cılız olduğu yarıyılda olması ehemmiyetli bir detay.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir