Rahip Brunson kararına piyasaların tepkisi

ABD papazı Brunson’un hapsedilmesinden sonra dolar kuru 4,83’e indi. Halkbank hisseleri keskin bir şekilde yükseldi, borsa kazançları yüzde 3’ü aştı,

Bir süredir ABD’de devam eden davalar nedeniyle Halkbank’ın hisseleri baskı altında, esir alınıp yükselttikten sonra esir alınan bir Türk rahibinin evinin Türkiye’de tutuklanması.

Halkbank hisseleri yüzde 15 civarında bir prim ile işlem görmüştür. Analistler, ABD ile Türkiye arasında uzlaşma sağladıklarını, Halkbank davasının fiyatlandırma olasılığını dile getirdi.

Darbe girişiminden sonra İzmir’de gözaltına alınan ve gözaltına alınmaya çalışan ABD rahibi Andrew Brunson, ev hapsinde tutuldu.

Söz konusu gelişme, Halkbank’taki piyasalarda ABD’de devam ettiğini belirterek, ABD ve Türkiye A1 Sermaye Menkul Değerler Araştırma Direktörü Belgin Mavis arasında bir uzlaşı ihtimalinin doğum yeri olarak fiyatlandırıldığını belirterek, “Bankanın Halkbank’a olan hisseleri ABD’de özel bir baskıya sahip oldu. Bu haberden sonra ABD ve Türkiye’de uzlaşma olasılığına ilişkin piyasa beklentileri ortaya çıktı.
“Uzlaşma Piyasalarında Fiyatlandırma. Halkbank davasıyla ilgili cezai yaptırımlar, tarafların uzlaşma olasılığının fiyatlandırılmasıdır. ABD ‘de Türkiye arasında Halkbank davasının bulunması ve bu meselenin uzlaştırılmasına yönelik tarafların uzlaşması sağlanmışsa, bunun olumsuz bir etkisi vardır. borsa da kaldırılacak. ”

Halkbank, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle 32 ay hapse mahkum edildiğinde Ankara’nın kararına karşı tepki gösterdi. Bazı Türk bankalarının ABD’ye yönelik yaptırımları ihlal ettiği için ABD’den gelen cezalarda milyarlarca dolar ile karşı karşıya olduğuna dair bir haberdi

BİST’teki artış yüzde 3’ü geçti

Yüzde 15’in üzerinde yükselen Halkbank, saat 15: 30’da saat 12: 30’da saat 15: 15’te işlem görüyor. Bankacılık endeksi yüzde 5,5 arttı; BIST-100’deki artış da yüzde 3’ü aştı.

“Dünkü TCMB kararının etkisi de azaldı” diyen analist, adının kullanılmasını istemedi. Bu durum, Brunson’un ev hapsinden sonra hisse senetlerinin yükselişinin geldiğini söyledi.

Dolar yüzde 1 düştü

Öte yandan ABD’li rahip Brunson, hapsedilme kararı ile dolar / TL 4,83 seviyesine geriledi. Döviz, duyurudan önce 4,86 ​​dolar civarında işlem görüyordu.

Dünkü faiz kararından önce dolar 4,94’e yükseldi.

Euro / TL de 5.65’e düştü.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir