Rusya’dan Büyük Dolar Hamlesi Geldi

Bu yılın ilk çeyreğinde, Rusya Merkez Bankası, dolar ve euro’nun uluslararası rezervlerdeki payını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla düşürdü ve yuan’ın payını artırdı.

Rusya Merkez Bankası tarafından yayımlanan “Yabancı Para ve Altın Varlık Yönetimi Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi” başlıklı raporda, ülkenin uluslararası rezervlerindeki payların dağılımı değerlendirilmiştir.

Doların Rusya’nın uluslararası rezervlerindeki payı, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 puan azalarak yüzde 43,7’ye gerilerken, euro’nun payı 3,5 puan azalarak yüzde 22,2’ye geriledi.

YUANIN PAYI 0,1 puan arttı
Söz konusu dönemde, ülkenin uluslararası rezervlerindeki sterlin payı yüzde 7,9 ile yüzde 7,9’a gerilerken, yuan’ın payı yüzde 0,1 puan artarak yüzde 5’e yükselmiştir.

Rusya’nın uluslararası rezervleri 21 Eylül itibariyle 462 milyar dolardı.

Merkez Bankası ve Rus hükumeti tarafından yönetilen döviz, para, IMF rezerv pozisyonu, altın ve diğer rezerv varlıkları da dahil olmak üzere ülkenin uluslararası rezervleri, 2008 yılının Ağustos ayında 598 milyar dolar ile en yüksek seviyesine ulaştı.

Oylama Sonucu
[Total: 1 Average: 5]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir