SGK’dan Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

SGK’dan Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Hepimizin aslın da istediği bir an önce meslek hayatına atılıp sigorta primini doldurup emekli olmaktır. O zaman da aklınıza hemen şöyle bir soru gelir: SGK’dan emekli olmak için ne yapmalıyım? Bazılarımızın o büyük güne çok yakın olmasına rağmen bazılarımızın o büyük güne ulaşmak için çok yol kat etmesi gerekiyor.

SGK’dan emekli olmak için ne yapmalıyım?

Öncelikli olarak yapmanız gereken prim gün sayınızı özel bir iş yerinde veya kamu kurumların da doldurmuş olmanız gerekmektedir. Emeklik yaşı bildiğiniz gibi 2008 yılın da onaylanan torba yasası ile 60 yaşından 65 yaşına kademeli olarak çekilmeye başlanmıştır.

Emeklilik gününüz yaklaşmış ise sosyal güvenlik kurumuna emeklilik dilekçesi vererek başlıyorsunuz. Dilekçenizi verdikten sonra size bir tahsis numarası verilecektir. Bu numara artık sizin rehberiniz olacak ve bu numara ile emeklilik işlemlerinizi takip edebileceksiniz.

İşlemleriniz ne kadar sürer? Dilekçenizi verdikten sonra ki süre zarfında eğer sadece bir ilde çalışmış iseniz veya emekli sandığına bağlı olarak çalışmış iseniz bu süreç çok daha basit ve hızlı bir süreçtir.

Her ne kadar son zamanlarda bütün işlemleriniz elektronik ortam gerçekleşse de birden fazla ilde görev yapmış iseniz evraklarınızın tek bir kurumda toplanması gerekecektir ki bu da hayli ile biraz zaman alacaktır. Fakat sosyal güvenlik kurumunda ve ya emekli sandığında bazen bu süreç 15 gün veya 3 ay arasında değişebiliyor.

sgk Kurum birleştirmesi yapabilir misiniz?

Eğer SSK ve ya Bağkur prim gün sayınızı birleştirmek isterseniz ise 5510 sayılı kanuna göre hangisinden prim gün sayınız fazla ise emeklilik işlemleriniz onun üzerinden yapılır.

Emeklilik için yapmanız gereken işlemlerin aslında çok basit olduğunu görüyorsunuz.

SGK’dan emekli olmak için ne yapmalıyım? diye artık düşünmenize gerek yok. Sadece dilekçenizi verin gereken evrakların sosyal güvenlik kurumu tarafından hazırlanmasını bekleyin. Emeklilik günü yaklaşanlar emekliliğin tadını çıkartın.

Bir önceki yazımız olan Tarım Bağkuru Emeklilik Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde bağkur emeklilik, Çiftçi Emeklilik Şartları ve Tarım Bağkuru Emeklilik Şartları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir