Temmuz İlk Haftası Takip Edilecek Haberler

Temmuz İlk Haftası Takip Edilecek Haberler ; Haftanın 3. işlem gününde ABD piyasaları kapalı olurken küresel ekonomik takvimde de Euro Bölgesi PMI rakamları takip edildi. Yarın takvim oldukça yoğun ve ABD cephesinde önemli veri açıklamaları olacak.

Yarın Avrupa kanadında Almanya’dan fabrika siparişleri, İsviçre’den Haziran ayı TÜFE verileri takip edilecek. İngiltere’de ise merkez Bankası Başkanı Carney’nin konuşması olacak.

ABD cephesinde;

– Haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak ve 4 haftalık düşüşün ardından son haftada 227 bine yükselen başvuruların 225 bin gelmesi bekleniyor.

– Haziran ayı ADP özel sektör istihdam verisi, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncü datası olan veri, 9 aylık pozitif performansının ardından Mayıs’ta 178 bin ile beklenti altında gelmişti. Verinin Haziran’da 190 bin gelmesi bekleniyor.

– ISM imalat dışı satın alma endeksi, son ayların en iyi performansını 60,1 ile Ekim ayında gösteren endeks, 2018’de bir miktar geriledi ve Mayıs’ta 58,6 geldi. Endeksin Haziran’da 58,3 gelmesi bekleniyor.

– Ham petrol stokları, son 3 hafta gerileyen stokların geçen hafta itibariyle 3,500 milyon/varil azalması bekleniyor. Ham petrol fiyatları dün gün başında 75$ seviyesine çıkarak son 4 yılız zirvesini gördü. Fiyatlar, siyasi, jeopolitik ve üretim bazlı yükselişine stoklardaki azalmadan da destek alıyor. Stoklarda görülecek artış fiyatlardaki günlük ivmeyi zorlayabilir.

– FOMC tutanakları, 12-13 Haziran’da yapılan FOMC toplantısının tutanakları yarın TSİ 21.00’da açıklanacak. Haziran toplantısında yılın 2. Faiz artışını yapan komite, yıl içi faiz beklentisini de 3’ten 4’e yükseltti. Komite üyelerinin enflasyon, güçlü dolar, ticaret savaşları ve ABD verilerine nasıl baktığı takip edilecek. Özellikle getiri eğrisinde yataylaşma riski gören yetkililerin tutanaklarda kullandığı ifadeler önemli.

Olumlu veriler doların gün içinde pozitif fiyatlanmasını sağlayabilir, ancak tutanaklar öncesi dolardaki yukarı yönlü hareket sınırlı kalabilir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir