Ticaret savaşı şiddetleniyor Çin’den misilleme geldi

Ticaret savaşı şiddetleniyor Çin’den misilleme geldi Ticaret savaşın kazanını olmaz

ABD ve Çin arasındaki ‘ticaret savaşı’ yoğunlaşıyor! Çin, ABD ürünlerine yönelik misilleme tarifelerinin, ABD yönetiminin resmi olarak 34 milyar ABD Doları değerinde 800’den fazla ithalatta yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya başladıktan sonra yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Reuters, Çin’in daha önce ABD’nin ABD’ye yaptığı ithalatların 34 milyar dolar, otomobil ve tarım ürünleri için gümrük vergisinde ise yüzde 25’i ödeyeceğini bildirdi.

Türkiye’nin gümrük vergisi süresinin 0701’de ABD’ye yaptığı açıklamada Çin’in Çin’in ticaretinden kısa bir süre sonra ABD’ye para vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

Ticaret bakanlığından yapılan açıklamada, “Çin, silahın ilk ateş eden silah olmadığına, ancak halkın çıkarlarını korumak için temel ulusal çıkarları ve gerekli tazminatı sağlama seçeneğine sahip olmadığına söz verdi.” Dedi.

Bakanlık, ABD’nin “dünya ticaret kurallarının ihlali” olarak adlandırdığı gümrük vergisi kesintileriyle “ekonomi üzerindeki en büyük ölçekli ticaret savaşını” başlattı.

China Daily, 545 ABD ithalatından gelen gümrük vergilerinin yürürlükte olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada, Çin’den ithal edilen 500 milyar dolar değerindeki ürünün ABD önlemleri kapsamında olabileceğini söyledi. Trump, geçen sene Çin’den yapılan neredeyse tüm ABD ithalatlarını temsil ettiğini söyledi.

Gümrük vergisi verilmeden önce yoğun satışların yaşandığı Çin borsaları, gümrük vergisi getirilerek seansta dalgası tarafından toplandı, daha sonra toparlandı. Para birimi yuan ise, değer kaybedilir. Asya borsalarında yüzen işlemler görülmektedir.

Şangay Jiaotong Üniversitesi’nde uygulamalı ekonomi profesörü olan Chen Feixiang, “Muhtemelen ticaret savaşının resmen başladığını söyleyebiliriz … eğer 34 milyarda kalırsa, her iki ekonominin üzerindeki etki marjinal kalır, ancak 500 milyar dolar Trump diyor ki, dedi.

KÜRESEL PİYASALAR ETKİLENMİŞ

ABD Başkanı Donald Trump’ın, daha önce de açıklandığı gibi, Washington yerel saatinde resmen 00.01 tarafından onaylanan “teknoloji suiistimali ve haksız ticaret uygulamaları” nedeniyle Çin teknoloji ürünleri üzerinde uygulamaya karar verdiği gümrük vergilerinin 50 milyar dolarlık ilk kısmı.

Çin’in savunma, havacılık ve üretim sektörlerini hedef alan yüzde 25 ek gümrük vergisi, nükleer reaktörler, gaz türbinleri, hava ve gaz sıvıları, fırınlar ve ticari bulaşık makineleri gibi 34 milyar dolar değerinde 818 ürün içeriyor.

Beyaz Saray, yaklaşık 16 milyar dolar değerinde 300 ürün içeren ikinci bölümün bu ayın üçüncü haftasında yürürlüğe gireceğini duyurdu.

“ÇİN SORUMLULUĞU MAKBURK”

Pekin yönetiminin Washington’un yürürlüğe koyduğu gümrük vergilerine eşdeğer misilleme tarifelerini uygulamaya başlaması bekleniyor.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Fing dün yaptığı açıklamada, “Çin asla ilk tetikçi olmayacak, ancak ABD vergi önlemleri alındığında, Çin kendi ülkesinin ve halkının temel çıkarlarını ödemek zorunda kalacak.” Onu korumak için geri ver. ”

200 MİLYAR ÇİN MİLASI İÇİN YENİ HAMLE DOLAR

ABD Başkanı Trump, Çin’e gümrük tarifeleri için gümrük vergisini 200 milyar dolardan daha fazlasını getirmesini emretti.

Ticaret uzmanları, dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan iki ülkenin, “kısa yol” ile birbirleri için gümrük tarifelerinin artmasını sürdürmekte zorlandığını belirtiyorlar.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’nin başlattığı ticaret savaşının büyümeye devam etmesi halinde küresel ticaret maliyetlerinde 2 trilyon dolar bulabileceğini söyledi.

ABD-Çin Ticaret Fuarı

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının başlangıcı olarak görülen gelişmeler, Trump yönetiminin sırasıyla Mart ayında ithal çelik ve alüminyum üzerinde yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.

Washington’un çelik ve alüminyum ürünleri üzerindeki ilave gümrük vergilerine karşılık, Çin, 128 ABD ürününe yüzde 15 ila yüzde 25 arasında tarifeler getirmeye karar verdi.

Bu gelişmeden hemen sonra, ABD yönetimi Çin’in Amerikan şirketlerinin teknolojisini ve fikri mülkiyetini ele geçirmek için yasadışı faaliyetlerine dayanarak Çin ürününe yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını duyurdu.

Pekin yönetimi, ABD’nin yalnızca Çin’i hedef aldığı bu harekete cevap vermekte gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’den ithal edilen 50 milyar dolarlık 659 maddede yüzde 25 gümrük vergisi alacağını açıkladı.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir