Trump İran’la iş yapan, ABD ile yapmayacak

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’da Twitter’a girmeyi amaçlayan İran’ın “ABD ile değil, İran’la iş yapmak” sözlerini kullanmıştır.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabına İran aleyhine yaptırımlar verilmesini emretti. Trump, yaptırımların Kasım 2012’de yayınlandığını duyurdu. Trump, “İran’la iş yapan, ABD ile yapamayan, dünya barışını istemiyorum, daha az değil” ifadelerini kullandı.

İRAN İÇİN SOAN, BU UYGULANACAK İran’ın ABD doları teslim etmesini, devlet tahvilleri satmasını, altın ve diğer metal ve metal, metal, metal, metal, metal gibi metal ürünleri üretmesini bekliyoruz. Buna ek olarak, İran’ın otomobil sektörüne girmesini engelleyecek yaptırımlar, araba el yapımı halılar yaptı ve ABD’de shamrock gibi gıda maddelerini ihraç etmek için ambargo uyguladı.

1 MİLYON KİŞİ İŞTİRİLEMEZ 5 Kasım’da yürürlüğe girecek yaptırımların enerji sektörüne büyük zararlar vereceği belirtiliyor. İran İşçi Partisi Bakanı Ali Rebii de, “bir milyon İranlı’nın işsiz bırakılabileceğini” ve ABD’nin bu tek taraflı adımının ülkesi için büyük bir maliyet olacağını belirtti. Öte yandan, ABD yönetimi İran’la birlikte diğerlerine yaptırım uygulamıyor. Ancak, ABD Hazinesi diğer ülkelerin yaptırımlarına bulaşmadı.

“CİDDİ SONUÇLARA KARŞI KALIN” ABD Başkanı Donald Trump, yaptırımlar geri alındıktan sonra ABD’nin İran aleyhine yaptırımlar uygulayıp sürdürdüğüne dair kanıtlarla karşı karşıya kaldı. İran ile nükleer anlaşmayı bir “felaket” olarak tanımlayan ve ayrılma kararını savunan Trump, “Dünyaya bir bütün olarak bakabilirim.”

İlk ülkeler, İran’dan ham petrol ithal etmeyi durdurup durduracağını da açıkladı. Bütün milletlere, İran rejimine ya da istikrarı bozucu faaliyetlere devam etme ihtimali ile karşı karşıya kalacağız. Trump, selefi Barack Obama’yı 8 Mayıs’ta İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin ile 2015 yılında imzalanan bir nükleer anlaşma sonrasında geri çekti.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir