Trump Yaptıgı yaptırım ile Türkiye , İran , Rusyayı birleştirdi

Ankara Ruhani dün özel elçisi İran Cumhurbaşkanı Mahmud Hassan Vaiz, Başkan Recep Tayyip Erdoğan bir mesaj gönderdi.
İran’ın resmi haber ajansı iRNAi haber mesajın içeriği hakkında bilgi vermek değil, fakat Erdoğan bir vaizin yaptığı ziyaret dün sırasında, 2015 yılında uluslararası güçler ile İran arasında nükleer müzakere anlaşmaların kaderi ve ABD Tasarruf İran’a karşı yaptırımlar uyguladı tartışılan

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs 2015’te müzakereleri geri çektiklerini ve geçen hafta İran’a karşı yeni yaptırımlar yaptıklarını açıkladı.

Haberlerde Vaizi, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlardan pişman olmaya kararlı olduklarını da vurguladı.

Erdoğan, Türkiye’nin aktarımıyla ikili ilişkileri ve İran’la ilişkileri ilerletmenin yollarını aramaya devam etmek istediğini söyledi.

IRNA’ya göre, Erdoğan yakın gelecekte İran cumhurbaşkanıyla bir toplantı yapmak istediğini söyledi.

Ayrıca Daha önce, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Washington’da vaiz Erdoğan toplantı, İran destekleyen tutumunu övdü bir açıklama yaptı söyledi, Çavuşoğlu «Birleşmiş Devletler İran’a karşı hassas veya yaptırımlar kabul edilebilir” dedi, yaptılar.

ABD’DEN IRAN’I TARTIŞIYOR

İran’da, ABD yaptırımlarının en çok onaylanan ağızlarına birbiri ardına gelen ifadeler var.

Ayetullah Muhammed İmam Kashani, mevcut vaazında İran İslam Cumhuriyeti ile ABD arasında müzakerelerin olmaması gerektiğini söyledi.

Tasha Radiosom yayınlanan hitabesinde, şunları demiş: “Sen neden bahsediyorsun?” İran bunu kabul etmeyecektir, bu Trump çekilme konuşur bile.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney önceki “yurtdışında yaşayan kültürel rakamlar” diye kimse İslam Cumhuriyeti geleceğinden endişe gerektiğini söyledi grubuyla yaptığı görüşmeyi.

Fars haber ajansı ziyaretin bir süre önce yapıldığını ya da toplantıya kimlerin katıldığını göstermediğini bildirdi.

Ayetullah Hamaney’in mesajında ​​”Devrimin geleceği konusunda endişe duyan herkes söylenecektir: bu yönde endişelenmenize gerek yok”.

Ancak, Khamenei’nin sözlerinin ülkedeki son sokak protestolarıyla mı, yoksa ABD yaptırımlarının yarattığı uluslararası gerilimle mi ilişkili olduğu açık değildir.

Sokak gösterileri dün İran ve Tahran, Meşhed, Hemedan, Isfahan, Shiraz ve özellikle ziyaretinin para biriminin değerindeki hızlı bir düşüş hızlandırdı, birkaç şehirlerde bildirildi bir gösteri düzenledi.

Trump Yaptıgı bu kalkışma ile Türkiye , İran , Rusyayı birleştirdi Abd kendi bacağını kırdı uzmalardan gelen yorumlar arasında sıkca konuşulan konu haline geldi. Abd her zaman dile getirmese de  Türkiye , iran , rusya karşıtı oldu.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir