Trump’ın tarifeleri ABD ekonomisini olumsuz etkileyecek

Bir ABD anketinde, Başkan Donald Trump’ın ek gümrük tarifelerinin ülke ekonomisini olumsuz etkilemesi bekleniyordu. Amerikan İş dünyasında 251 katılımcı ile 19 Temmuz-2 Ağustos Ulusal İş Ekonomistleri Derneği (NABE) tarafından yürütülen araştırma, Trump politikalarının Amerikan ekonomisini nasıl etkileyeceğini sordu. Ankete katılanların yüzde 91’i, Trump’ın uygulamaya koyduğu veya uygulamakla tehdit ettiği gümrük tarifelerinin etkisinin, ABD ekonomisi için olumsuz ve önemli olacağını söyledi.

ETKİLENECEK Ankete katılanların yüzde altmış altı tanesi ABD’nin Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’ndan (NAFTA) geri çekilmeyi düşünmeye devam etmesi halinde, ülkenin ekonomisi üzerinde de olumsuz bir etki yaratacağını söyledi. Ankete katılanların yüzde 71’inin ABD maliye politikalarının ekonomiye daha fazla destek verdiğine ve yüzde 81’inin maliye politikasının federal bütçenin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) oranını düşüreceğine inandığını belirtti.

Öte yandan, ankete katılanların yüzde 37’si, Trump’un geçen yılın sonunda uyguladığı vergi indirimi yasasının, bunun ekonomik büyümeyi yüzde 0,25’ten yüzde 0,5’e çıkaracağını öngördü. Ankete katılanların yüzde 74’ü ekonomik politikaların gelir eşitsizliğini azaltması gerektiğini vurgularken, yüzde 60’ı iktisadi politikaların iklim değişikliğini hafifletmesi gerektiğini savunuyor.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir