Türkiye Bankacılar dolandırıcılık uyarısı

Türkiye Bankacılar dolandırıcılık uyarısı

Banka tarafından telefonlarına, telefonla ya da kısa mesajlarla, sosyal medya mesajlarıyla ya da İnternet sitelerinden gönderilen kişisel bilgileri, parolaları, şifreleri kesinlikle açıklamamalı” diye konuştu.

Türk Bankacılık Birliği (TBB) son zamanlarda müşteri şikâyetlerine neden olan telefon, SMS, e-posta, sosyal medya (facebook, twitter, vb.) Gibi iletişim araçlarıyla dolandırıcılık girişimleri konusunda “uyarıldı” uyarısında bulundu.

TBB’dan yapılan açıklamada:

Vatandaşları çeşitli vaatlerde bulunarak mahkum oldukları banka yetkilileri olarak kendilerini tanıtan tutuklandıklarında, bankanın banka numaralarını taklit eden numaralardan gönderilen SMS, e-posta ve sosyal medya mesajları talep ediliyorlar.

Müşterileri ikna etmek, para kazanmak, banka hesaplarıyla sorun yaşamak, bu sorunları çözmek ve bilgilerini güncellemek için promosyonlar vermek gibi söylem kullanıyoruz.

Dolandırıcıların yaptığı çağrılara, işlemlerin bankaların kurumsal sistemleri aracılığıyla gerçekleştirildiği ve müşterilerin bankaya ait olmayan sahte internet sitelerine veya bilgi işlem sistemlerine yönlendirildiği izlenimi verildi.

Banka kişisel bilgileri, parolaları, banka tarafından telefonlarına gönderilen şifreler; ister sözlü olarak olsun ister telefonda yazsalar da, aksi takdirde onları paylaşarak yönlendirildikleri internet sitelerinin bankalarına ait olup olmadıklarını kontrol etmelidirler.

Mülakatlar ve yazışmalar hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, görüş feshedilmeli ve ilgili banka hızlı bir şekilde bilgilendirilmelidir.

Kişisel bilgilere, parolaları ve işlemelerin, bir cep telefonuna gönderilen şifreleri paylaşmaması nedeniyle özellikle önemli değildir; dolayısıyla olası dolandırıcılıklara maruz kalmamak önemlidir. Halkın bilgisine fazlasıyla sunulmuştur. “

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir