Varant Nedir

Varant Nedir

Varantlar menkulleştirilmiş seçenekler. Belirli bir fiyattan bir kıyaslama veya hisse endeksindeki SATIN ALMA veya SATIŞ haklarını temsil ederler.

Varantlar, paylarına ya da hisse endeks hareketlerine cevap verirler. Yüksek getiri arayışında olan yatırımcılar için, hem yükselen hem de düşen piyasalarda sınırlı sermaye ile kaldıraçlı yatırım fırsatları sunmaktadır.

Hak verirken varantlar zorunlu değildir. Yatırımcı, varantlara yatırım yapmasından daha fazla para kaybetmez. Risk, varantlara yatırılan sermaye ile sınırlıdır.

Yatırımcılar karşı taraf riskini ihraççıya taşırlar. Piyasa yapıcılığının, piyasa yapıcılığının kalitesinden vadede ihraççı tarafından atanması; İhraççılar vade kapsamındaki yükümlülükleri yerine getirmekten sorumludur.

Varantlar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir. Sadece hisse senetleri gibi, “piyasa yapıcılı sürekli açık artırma sistemi” sistemi ile satın alınabilir ve satılabilir. Takas prosedürleri vadedeki hisselerin aynısıdır. Vadenin bitiminde, muallak varantların ödenmesi, borsadan bir iş günü sonra yatırımcıya yapılır.

Varantlardaki ürün yelpazesi oldukça kapsamlıdır. Tüccarlar, esnafı seçerek, fiyatları, kaldıraçları vb. Seçerek farklı türde varantlar arasında işlem yapabilir. Piyasa yapıcıları ile yatırımcılar, varant alma riski olmadan likidite satın alabilir ve satabilirler.

Teminat, sahibine, belirli bir tarihte ya da belirli bir tarihte, önceden belirlenmiş bir fiyatta ya da belirli bir tarihte dayanak varlık ya da göstergeyi alma ya da satma hakkı veren ve bir formda kullanılan bir teminat şeklinde bir sermaye piyasası aracıdır. Sıvı teslimat veya nakit ödeme.

Bir emir alan bir yatırımcı, ödenen fiyat için dayanak varlık değil, söz konusu dayanak varlığın satın alınması veya satılması hakkını satın alır. Hakkı elde edildikçe, teminatlarda kar payı, öncelik, tasfiye, oy kullanma ve bilgi gibi haklar mevcut değildir.

Dayanak Varlıklarımız

BIST 30 Hisse Senetleri
BIST Ana Endeksleri
BIST 30 Hissellerinin Sepet Varantları
Fiyat Kenar Boşlukları

Fiyat Marjları

Baz fiyat olmadığı için tavan ve taban da yoktur. Bütün emirler piyasa yapıcının verdiği alım satım kotasyonları aralığında gerçekleşir.

Kotasyon aralığı dışındaki fiyatlardan verilen emirler de sisteme kabul edilir. Ancak bu emirler kotasyon aralığına dahil olana kadar işlem görmezler.

Piyasa yapıcı tarafından girilmiş olan kotasyonun tamamen bitmesi durumunda, 3 dakika içinde piyasa yapıcısı kotasyonu minimum kotasyon miktarına tamamlar. Bunu yapmaması durumunda sistem otomatik kotasyon atar.

Varantlarda Bulunan Riskler

İhraççı riski: İhraççının yükümlülüklerini yerine getirememesi durumudur.

Kaldıraç Riski: Kaldıraç nedeniyle varant yatırımında yüksek kârlar sağlanabilir; aynı zamanda yüksek zararlar da oluşabilir. Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda yatırılan paranın tümü kaybedilebilir. Ancak buradaki risk, varanta ödenen toplam bedel ve ödenen komisyonlarla sınırlıdır.

Bütün bu bilgilerin yatırımcıya duyurulması için işlem yapılmadan önce, Varant Risk Bildirim Formu imzalatılır.

Vergi

BIST’te işlem gören hisse senetlerine ve hisse senedi endekslerine dayalı olarak ihraç edilen aracı kuruluş varantlarının alım satım işlemlerinde %0 stopaj kesintisi bulunmaktadır. Hisse senetlerine ve hisse senedi endekslerine dayalı olarak ihraç edilenlerin haricindeki aracı kuruluş varantlarının alım satım işlemlerinde ise stopaj kesintisi %10 oranındadır.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir