VARLIK FONUNDAN MORTGAGE SEKTÖRÜNDE İŞ BİRLİĞİ

VARLIK FONUNDAN MORTGAGE SEKTÖRÜNDE İŞ BİRLİĞİ Amerika Birleşik Devletleri’nde 2008 yılında yaşanan mortgage krizi negatif bir çağrışım oluştursa da mortgage, ülkemizde kendisine bir yer edinmiştir. Başbakanlığa bağlı olup, özel hukuka tabi bir Anonim Şirket niteliği bulunan Türkiye Varlık Fonu (TVF), 26 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile kurulmuştur. Fon, sermaye piyasasındaki araç çeşitlilik ve derinliğine katkı sağlamak amacında.

Ayrıca kamu varlıklarını yurtiçinde piyasaya kazandırmak, dış kaynak bulmak, büyük ve stratejik yatırımlara katılım sağlamak hedefinde. TVF’nin sermaye piyasasındaki araç çeşitlilik ve derinliğine katkıya yönelik, mortgage sektörüne de el atmış durumdadır. Bahse konu varlık fonundan mortgage sektöründe iş birliği konusunda gelişmeler şu şekildedir.

İş Birliğinin Detayları Türkiye’deki mortgage sektörü üzerinde TVF, ICD (İslami Özel Sektör Kalkınma Kuruluşu) ile IDB Grubu’nun özel sektör kolu olan Catalyst Grup iş birliği konusunda anlaşmaya varmıştır. Stratejik iş birliği kapsamında ülkemizde ev sahibi olmanın kolaylaştırılması hedefleniyor. Ekonomi hayatında uygulanması söz konusu finansal modeller belirlenmektedir. Sadece ev almayı kolaylaştırma değil ekonomiye pek çok faydasının dokunacağı sözleşme taraflarınca açıklanmıştır.

Farklı sektörlere yapılan yatırımlarla konut sektörünün önümüzdeki 10 yıllık süreçte bu yatırımlardan dolaylı ya da doğrudan etkileneceğini ön gören TVF Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Bostan, artan konut talebini karşılamaya yönelik mortgage “ekosisteminin” geliştirilmesinin gerektiğini vurgulamıştır. Söz konusu iş birliğine de değinen üst düzey yönetici, yapılan iş birliğinin ortaklar desteği ile yeni ve özel mortgage modelleri tanımlanacağına vurgu yaptı. Değer artışıyla beraber sermeye piyasası çeşitlilik ve derinliğine hizmet edeceğini; büyüyen ekosistemde sermaye piyasalarının genişlemesinin süreceğine işaret etti.

İş Birliğinde Görev Paylaşımı Bahsettiğimiz mortgage sektöründe iş birliği kapsamında görev dağılımı şu şekilde karara bağlanmıştır. Türkiye Varlık Fonu sponsor olarak destek verecektir. ICD ise lider düzenleyici kuruluş, diğer ortak olan Catalyst ise iş birliğinin teknik danışmanlık rolünü üstlenmiştir. İş birliği çerçevesinde ilk etapta küresel bazda mortgage ekosistemleri karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Bu sayede mortgage sektörüne yönelik “ana kalkınma planı” geliştirilmesi amaçlanmaktadır

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir