Yeni Fed Faiz Kararını Açıkladı

Yeni Fed Faiz Kararını Açıkladı

Yeni Fed Faiz Kararını Açıkladı , Beklendiği gibi, Fed politika faizini çeyrek bazda yüzde 1,50-1,75 seviyesine çıkardı. Fed yetkilileri bu yıl toplam üç faiz bekliyor.

ABD merkez bankası Fed’in sonucunun Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) iki gün süren bir toplantı yaptı.

Fed politika belirleyicileri, politika faiz oranlarında federal fonlar üzerinde faiz oranlarını, beklendiği gibi yüzde 1,25-1,50 bandından yüzde 1,50-1,75’e yükseltti.

Politika yapıcıların faiz sürecine ilişkin tahminlerini gösteren bir nokta vuruş grafiğine göre, yetkililer 2018’de faiz artırımlarını üç kez görmeyi bekliyor.

FED FİNANS HIZI 1,50 – 1,75 YÜZDE ORANI

Fed’in iki günlük Mart ayı toplantısından sonra Çarşamba günü yayınlanan bir karara göre, yetkililer 25 baz puan artışla% 1.75’e yükseldi.

Piyasa beklentisi, Fed’in fonlama faizindeki 25 baz puanlık artışın kademeli olarak yüzde 1,50 – 1,75 seviyesine yükselmesiydi.

YETKİLERİ 3 İLGİ ARTIŞI BEKLİYOR

Yatırımcıların dikkati, Fed politika yapıcılarının faiz artırımının 2014 projeksiyonunu üçten dörde çıkartacağı konusundaydı.

Çarşamba günkü politika bildirisine göre, politika yapıcılar Fed’in 2018 yılında üç faiz oranını yükseltmesini beklemiyorlar.

MÜDAHALE NEDİR?

Kritik karar öncesinde, USD / TL bankalararası piyasada 3.9275 seviyesinde işlem görmüştür. Hafta boyunca 3.95 $ ‘dan fazla, dolar bu seviyeden düştü. Dolar karanlıktan sonra 3.9080’de işlem gördü.

90.13 olan dolar endeksi, Fed kararından sonra 89.80’e geriledi.

Fed kararından sonra ABD doları önemli piyasa parası karşısında fazla değişmedi.

FED BAŞKAN POWELL İLGİ ARTIŞINI DEĞERLENDİRİYOR

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, “Ekonomik görünümde bir değişiklik olmadığı sürece bilançosunu değiştirmeyi planlamıyoruz.” Dedi. dedim.

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) faiz oranlarını yükselttikten sonra ilk defa bir basın toplantısında faiz kararını ve ekonomik projeksiyonlarını değerlendirdi.

ABD ekonomisinin son mali genişleme ve küresel büyümeyi hızlandırarak güçlendiğini belirten Powell, işgücü piyasasının iyileşmeye devam ettiğini söyledi.

Powell, FOMC üyeleri için daha güçlü ekonomik görünümü yansıtarak, FOMC’nın ortalama büyüme beklentilerinin, bu yıl için yüzde 2,7, gelecek yıl yüzde 2,4 ve 2020’de yüzde 2,0 olarak tahmin edilen uzun vadeli tahminlerden biraz daha yüksek olduğunu belirtti. . dedi.

Powell, istihdamdaki güçlü artışlar nedeniyle FOMC’nın işsizlik beklentisinin aşağı çekildiğini söyledi.

“Enflasyonun orta vadede yüzde 2 civarında artması bekleniyor ve istikrara kavuşması bekleniyor,” öngörülmeyen geçici nedeniyle yüzde 2’lik hedeften sapmaya rağmen enflasyonun önümüzdeki aylarda hedefe doğru yükseleceğini tahmin eden Powell, geçen yıl faktörler. Enflasyon hedefimiz simetriktir, bu nedenle her iki yönde de olabilecek kalıcı sapmalardan kaçınmaya çalışıyoruz. ”

“STEADY INTEREST EKONOMİ İYİ HİZMET VERDİ”

Powell, “iki yıldır devam eden kademeli faiz artırımlarının, ekonominin iyi durumda olduğunu” vurgulayarak, bugünün faiz oran kararını parasal normalleşme sürecindeki adımlardan biri olarak nitelendirdi.

Powell, “FOMC, artan istihdam artışlarının tam istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmanın en iyi yolu olacağını öngörüyor,” dedi. Güncellenen faiz beklentilerinin bu görüşü yansıttığını sözlerine ekledi.

Fed’in bugün yayımladığı mevcut ekonomik projeksiyonlar, FOMC’nin 2018’in sonlarına doğru faiz oranı beklentisinin yüzde 2,1 seviyesinde sabit kaldığını gösteriyor. Bu oran, bankanın yılın geri kalanında iki kez daha faiz artacağını işaret etti.

FOMC’nin 2019 ve 2020 yılları arasındaki medyan faiz projeksiyonları sırasıyla yüzde 2,7’den yüzde 2,9’a ve yüzde 3,1’den yüzde 3,4’e çıkarılmıştır. Bu oranlar, banka yetkililerinin önümüzdeki yıl ve gelecek yıl iki kez faiz oranlarını artırmayı planladığını ortaya koydu.

“BİZ DEĞİŞİM TABAKA ÖDEME PLANI İÇİN DEĞİŞİKLİK DEĞİL”

Fed Başkanı Powell, projeksiyonlara atıfta bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Ekonomik görünümde bir değişiklik olmadığı sürece bilanço daralma planını değiştirmeyi planlamıyoruz” dedi. Geçen yıl başlayan bilanço azaltım programının sorunsuz bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Powell, işsizlik piyasasındaki gevşeklik ile enflasyon arasındaki bağlantının çok güçlü olmadığını görüyoruz, ancak bu bağlantı hala var.

“TİCARET POLİTİKALARINDA İŞ DÜNYASI LİDERLERİ TAVSİYELER”

Powell, ABD Gümrük Sekreteri Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde açıklanan gümrük tarifelerinin FOMC toplantısında olduğunu söyledi. “Birçok Fed üyesi, ülke çapında iş dünyası liderleri ile müzakereler

Dolarda Düşüş başladı şu an -0,05 % değer kaybetti

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir